Польща запроваджує великі зміни для українців
У Польщі ухвалено зміни до закону про допомогу українцям, які рятуються від війни. Тепер українці зможуть безплатно мешкати у місцях тимчасового розміщення лише у перші 120 днів з моменту першого приїзду до Польщі.
Правки передбачають, зокрема, запровадження власної участі в оплаті за проживання, а також обмеження соцвиплат у разі виїзду українців із Польщі.
Після 120 днів з часу приїзду у Польщу, українці платитимуть за проживання у місцях, де їм надали безкоштовний прихисток. Платити потрібно з березня 2023 року 50% коштів власного утримання, але не більше ніж 40 злотих на добу (близько 300 грн).
З травня наступного року їм потрібно буде покривати 75% коштів проживання, але не більш ніж 60 злотих на добу (500 грн).
Водночас це не стосується вразливих категорій: людей з інвалідністю, осіб пенсійного віку, вагітних, жінок з дітьми до року, жінок із трьома дітьми та більше осіб у складній ситуації. Вони й надалі проживатимуть у таких місцях безкоштовно. На сьогодні у групових місцях тимчасового розміщення у Польщі проживає близько 80 тисяч громадян України.
Інші зміни передбачають "заморожування" виплат соціальної допомоги громадянам України в момент виїзду з Польщі. Це положення передбачатиме, що якщо хтось щоразу виїжджатиме з Польщі, то соціальна допомога, яку виплачують гміни (адміністративна одиниця Польщі) або ZUS буде заморожуватися. Якщо перебування поза Польщею становитиме понад 30 днів, то громадянин України втратить наданий статус, відтак втратить право на соціальну допомогу. Соціальний статус може бути відновлений у разі, якщо українець знову втікатиме від війни в Україні внаслідок воєнних дій на території країни.
Також важливим є те, що українці, які рятуються від війни, тепер матимуть лише 30 днів, а не 90 як раніше, на отримання польського ідентифікаційного коду (PESEL).