Свято п’ятьох мучеників. Що сьогодні суворо заборонено робити
26 грудня в церковному календарі – день пам’яті мучеників Євстратія, Авксентія, Євгенія, Мардарія та Ореста. Мученики жили в часи правління імператора Діоклетіані в Вірменії. Вони всі постраждали за Христа. Першим був Авксентій – священник Аравійської церкви.
Його тортури і страждання побачив Євстратій, який був тоді мером міста Саталіона. До цього часу він був таємним християнином, але потім відрив свою віру кожному. За що його спочатку сильно побили, а пізніше заживо спалили. Авксентія після тортур кинули до в’язниці, а потім обезголовили.
Святий Мардарій був простолюдином і щиро вірив в Христа. За це він був повішений вниз головою. Євгенія також сильно мучили. Спочатку йому вирвали язик, потім відрубали руки і ноги, а після цього обезголовили.
Орест був молодим воїном. Він таємно сповідував християнство. Але одного разу про це дізналися і його викликали на суд. За віру Ореста спалили на гарячій металевій решітці.
Що не можна робити в цей день
- 26 грудня не рекомендується починати нових справ.
- Також намагайтеся не сваритися і не лихословити.
- 26 грудня не можна проходити повз тих, хто просить милостиню.
- Забороняється відмовляти в допомозі всім, хто її попросить.
Народні прикмети і традиції 26 грудня
- Сонце 26 грудня сідає за велику хмару — вночі може початися заметіль / Pexels
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: - дивилися, який сьогодні день: якщо день сонячний, то такого ж слід чекати і на 31 грудня;
- 26 грудня на вулиці заметіль — весна буде пізньою;
якщо сороки сідають на сніг, то буде тепло; - сонце 26 грудня сідає за велику хмару — вночі може початися заметіль;
- під житлом чути виття вовків, значить скоро прийде тепло.
26 грудня в народі називали по-різному: “Мардарій”, Дарій” або “Відьмині посиденьки”. Наші пращури говорили: “Євстрат — сонечку рад”. Вважалося, що якщо в цей день залишити біля порога віник, то його заберуть відьми. Також існувала цікава легенда, згідно з якою відьма не може померти, поки не передасть іншій всі свої знання.
Нагадаємо, українці назвали улюблені зимові свята.