Історична співпраця: Ясінянська громада розвиває партнерство з регіонами Чехії
Ясінянська територіальна громада активно розвиває співпрацю з європейськими партнерами. Зокрема, із партнерами з Чехії — з містом Чеська Тршебова.
Ця співпраця розпочалась в рамках проєкту «Мости довіри», який втілюється за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Голова Ясінянської ТГ Андрій Делятичнук розповів, що ця співпраця з містом Чеська Тршебова має історичний підтекст: «Ще в міжвоєнні роки ХХ століття, коли Закарпаття входило до складу Чехословаччини, країною курсував потяг сполученням „Прага — Ясіня“, так званий „Cesky vlak“. І цей поїзд, який прямував до Ясіня, мав зупинку і у Чеській Тршебовій — одному з вузлових центрів залізниці цієї країни. І я сказав нашим партнерам, що коли мій прадід їхав до Праги, то зупинявся у Чеській Тршебовій, аби купити цукерки».
За його словами, співпраця з цим містом має чотири напрямки — енергонезалежність і енергоефективність, робота комунальної сфери громади, а також культура та спорт.
Щодо енергоефективності і енергонезалежності, то за підтримки Чеської Тршебової та Пардубицького краю було виділено 1 мільйон крон на твердопаливну котельною для школи № 1 у Ясінях. Це дозволить підготуватись цьому навчальному закладу до зими, адже минулорічний зимовий період був дуже важким через обстріли української енергоінфраструктури російськими військовими. Крім того, минулого року представники Південноморавського краю Чехії подарували комунальним закладам громади 5 генераторів, що дозволило їм працювати у складний зимовий період. А от край Височина втілив один із перших проєктів в Україні у школі в селі Лазещина Ясінянської ТГ.
Також у рамках співпраці з чеськими партнерами представники Ясінянської ТГ під час візиту до Чеської Тршебової ознайомились із роботою комунальної та спортивної інфраструктури міста: котелень, очисних споруд, стадіону, льодової арени і так далі. І, за словами Андрія Делятинчука, вже з’явились ідеї щодо втілення деякого досвіду чеських партнерів на території громади.
Також важливим аспектом співпраці є культура. «Ясіня — один із центрів гуцульського субетносу. І ми завжди презентуємо нашу прадавню гуцульську культуру і традиції як в Україні, так і за її межами. І є такі думки щодо представлення наших творчих колективів у Чеській Тршебовій. У нас вже є досвід, адже нещодавно наші діти взяли участь у Днях України в словацьких Кошицях, де вони гідно представили Україну і, зокрема, наш Гуцульський край. До речі, для багатьох дітей ця поїздка в Кошице була чи не першою в житті», — зазначив Андрій Делятинчук.
Загалом, у Ясінянській громаді впевнені, що співпраця з чеськими партнерами розвиватиметься і надалі. Адже Україну, і Закарпаття зокрема, і Чехію пов’язують спільна історична спадщина та прагнення жити у вільному демократичному світі. І тому напрацювання спільної роботи між країнами Ясінянська громада планує розвивати і протягом наступних років.
Нагадаємо, на Закарпатті втілюють проєкт з підвищення енергобезпеки Дубівської територіальної громади.