Виїзд за кордон з 1 липня: одна з країн хоче ввести зміни для українців
Тимчасовий захист для українських біженців у Польщі продовжать до 30 вересня 2025 року. Але з 1 липня можуть бути зміни, які вплинуть на виїзд українців за кордон.
Законопроєкт прописує майбутнє скорочення деяких пільг, а також взаємозалежність соціальних виплат з навчанням українських дітей у місцевих школах.
Згідно з нещодавньою заявою віцепрем’єр-міністра та міністра оборони Польщі Владислава Косіняк-Камиша, уряд сусідньої держави планує внести зміни до законодавства, які обмежать доступ до двох соціальних програм: «800 злотих плюс» та «Добрий старт». Згідно з пропозицією, ці виплати будуть доступні лише тим сім’ям, чиї діти відвідують школу або здійснюють дошкільну підготовку.
Наразі програми «800 злотих плюс» та «Добрий старт» доступні всім сім’ям з дітьми, які проживають на території Польщі. Проте, урядовці стурбовані тим, що деякі сім’ї не мотивують своїх дітей до навчання.
Згідно з новою пропозицією, виплати будуть надаватися лише тим сім’ям, чиї діти:
- або здійснюють дошкільну підготовку,
- або вже навчаються в школі.
Виняток буде зроблений лише для дітей, які:
- не досягли віку, з якого розпочинається обов’язкове навчання,
- мають відстрочку від навчання за медичними показаннями.
В уряді пояснюють таке нововведення тим, що Польща є єдиною країною, де діє гібридна система освіти для українських дітей (близько 200 тисяч українських дітей навчається в польських школах, а інша частина перебуває в українській дистанційній системі освіти). Крім цього у польському уряді очікують, що школах країни з нового навчального року поповняться на 80 тисяч українських дітей.
Але це ще не всі зміни, які очікують на українців, які виїхали за кордон і наразі знаходяться у Польщі.
Одне з нововведень у законопроєкті про допомогу українцям є можливість зміни статусу перебування українців у Польщі: з нинішнього тимчасового захисту на тимчасове перебування до трьох років.
Для цього необхідно оновити свої дані в базі PESEL UKR, подати відповідне прохання в електронному вікні до воєводи за місцем проживання, а також відповідати вимозі наявності PESEL UKR станом на 4 березня 2024 року.
Окрім цього, закон вводить нове правило підтвердження особи громадянина України, яка претендує на отримання номера PESEL у Польщі.
Також законопроєкт передбачає скасування одноразової соціальної допомоги в Польщі для українського військового біженця в розмірі 300 злотих, а також скасування грошової компенсації власникам приватного житла, які надавали проживання та харчування військовим біженцям з України.
Урядовий законопроєкт має бути затверджений в обох палатах польського парламенту і підписаний президентом. Він має набути чинності до 1 липня цього року.
Раніше повідомлялось, що виїзд за кордон для українців з 1 липня можуть оновити.