Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на полонині Боржаві
24 квітня у Києві Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду Стародуб О.П., Єзеров А.А. та Кравчук В.М. остаточно визнано незаконним та скасовано дозвіл Держархбудінспекції, який надавав право на будівництво вітряків на полонині Боржаві.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Представники Всеукраїнського громадського руху Save Borzhava сьогодні, у переддень Великодня, отримали наочно рішення у цій резонансній справі № 260/1058/19, яким остаточно скасовано дозвіл на будівельні роботи. «Такий результат можливий, коли, попри тиск, дискредитацію і спроби підкупу, роками з команди ніхто не гнеться, не здається і не продається. Все буде Боржава!», — коментують громадські активісти.
Так чином, остаточно залишено в силі рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду (м. Львів) прийнятого на користь збереження полонини Боржава, а саме:
- визнано протиправним та скасовано дозвіл на виконання будівельних робіт від 18.09.2019 № ІУ 112 192 611 915, наданий Державною архітектурно-будівельною інспекцією України на обєкт «Нове будівництво вітрової електростанції 120 МВт за межами населеного пункту на території Воловецької селищної ради Воловецького району та за межами сіл Березники, Дусино, Неліпино та Тибава Свалявського району Закарпатської області (І черга будівництва)»;
- визнано протиправними дії Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо незупинення розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Атлас Воловець Енерджи» про надання дозволу на виконання будівельних робіт з будівництва вітрової електростанції 120 МВт на території Воловецької селищної ради Воловецького району та на території Березняківської, Дусинської, Неліпинської та Тибавської сільських рад Свалявського району Закарпатської області (за межами населених пунктів) до вирішення судових справ щодо обєкта такого будівництва.
Нагадаємо, ТОВ «Атлас Воловець Енерджи» отримав дозвіл на будівництво 34 вітроенергетичних установок висотою до 180 м на вершинах та відрогах Боржавських Полонин. У той же час уся територія планованого будівництва віднесена Радою Європи до «Смарагдової Мережі». Тобто, полонина Боржава є особливо цінною з точки зору збереження біорізноманіття у Європі, а будівництво тут є порушенням міжнародних зобов’язань України зі збереження таких територій.
Масштабні будівельні роботи на нестійких ґрунтах полонини призведуть до ряду катастрофічних наслідків для чутливої гірської екосистеми, а також для господарства прилеглих районів. Техногенне втручання в унікальні ландшафти матиме наслідком втрату туристично-рекреаційного потенціалу цього регіону.
Нагадаємо, раніше видання писало про те, скільки податків приніс туризм Закарпатській області за 2023 рік.