Іван Франко був похований у чужій могилі: невідоме про відомого письменника
Цей факт про Каменяра може здивувати, адже знають його далеко не всі.
Вчителька та репетиторка з української мови та літератури Оксана Миколаївна (litera.zno) розповіла у своїй TikTok-рубриці «Літературні плітки» цікавий факт про Івана Франка.
Як виявилося, труну українського письменника, який помер у 28 травня 1916 року, поставили у склеп польської родини, адже місцева влада не хотіла виділяти місце для нього на Личаківському кладовищі у Львові. Похований він був у чужій сорочці, оскільки на момент смерті не мав жодної доброї.
Літературне товариство та друзі Івана Франка обурювалися цим і домоглися того, щоб він мав окрему могилу на цвинатрі. Але сталося перепоховання аж через п’ять років — у 1921.
Проте виявити тіло вдалося не одразу, довелося відкривати усі домовини підряд. Дружина одного із найкращих друзів Каменяра пригадує: «Тіло вже висохло, лежали кістки та на подушці рижі вуса, до стінки домовини прилипли тапочки. Підняли подушку — там хустинка, якою я колись підв’язувала йому лице. Останки Івана Франка перенесли тоді і поховали там, де тепер підняв молот гранітний Каменяр».
Кошти на пам’ятник влада також виділяти не хотіла, тому збирали усією Україною. Його скульптором став Сергій Литвиненко, а відкриття відбулося 28 травня 1933 року. На ньому був лише один священник, оскільки духовенство вважало Івана Франка атеїстом.
Нагадаємо, раніше письменник Станіслав Асєєв отримав поранення на фронті. За його словами, підрозділ втратив позиції.