Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!
  • Головна
  • Життя
  • В Ужгороді обговорювали інструменти впливу громадськості на інститути влади

В Ужгороді обговорювали інструменти впливу громадськості на інститути влади

4 липня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція на тему: «Як громадський контроль за владою зробити дієвим?». З журналістами зустрівся Ігор Курус, координатор громадської кампанії...

4 липня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція на тему: «Як громадський контроль за владою зробити дієвим?».

З журналістами зустрівся Ігор Курус, координатор громадської кампанії «За відповідальну владу». Йшлося, зокрема, про законопроект «Про вотум недовіри посадовим особам», розроблений громадськими активістами. Документ дає можливість громадянам законно і дієво реагувати на свавілля й бездіяльність чиновників, суддів, депутатів, міських та сільських голів.

Були обговорені інструменти впливу громадськості на інститути влади, механізми відкликання депутатів усіх рівнів та перелік посадовців, щодо яких діятиме механізм вотуму недовіри без внесення змін до Конституції України.

«Питанням контролю за владою займаємося майже 2 роки. Ми з’ясували, що чинне законодавство, яким встановлюється контроль громадою влади, не працює. Будь-який чиновник знайде тисячу способів обійти цей закон, це будуть відписки, а не реальні дії, - каже Ігор Курус. - Часто органи влади створюють громадські ради «під себе». Крім того, на наш погляд, найбільшими корупціонерами є голови відповідних антикорупційних комітетів. Тому група експертів вирішила знайти механізм реального контролю громадськості за владою в Україні. Почитавши ще раз Конституцію, ми вирішили реалізувати її 5-ту статтю, згідно з якою народ може впливати на владу безпосередньо, а також через вибори. Вивчаючи досвід сусідніх країн, ми розробили новий законопроект – «Про вотум недовіри посадовим особам».

На думку авторів законопроекту, прийняття цього закону в сесійній залі Верховної Ради дозволить громадянам безпосередньо впливати на кадрові рішення за допомогою інструменту відкликання чиновників громадами; відкликати політиків, які не виправдали довіри виборців; вимагати звільнення суддів, прокурорів, міліціонерів, адже законопроект вводить такий термін як вотум недовіри .

На прес-конференції Ігор Курус представив процедуру контролю та звільнення чиновників. Якщо громадяни бачать, що посадовець краде, порушує закон або погано працює, вони створюють ініціативну групу мінімум з трьох людей. Потім публікують в друкованих виданнях оголошення про початок збору підписів під петицією про висловлення недовіри цьому посадовцю Якщо петиція набирає достатню кількість підписів, чиновника відправляють у відставку.

Для висловлення недовіри міському голові або депутату під петицією повинен підписатися 51 % від кількості виборців, які брали участь у останніх виборах. Щоб відправити у відставку суддю, потрібно зібрати 33 % голосів «за» від загальної кількості виборців населеного пункту, у якому працює цей суддя. Для звільнення прокурора , міліціонера чи держслужбовця потрібно 25 % голосів мешканців території відповідальності посадовця.

На презентації Ігор Курус навів приблизні розрахунки по Ужгороду. Наприклад, для того, щоб міський голова пішов у відставку, необхідно, щоб під петицією підписалися 25 134 виборці, щоб народ звільнив суддю – 31 700 мешканців Ужгорода. Для звільнення прокурора, начальника міліції, інших посадовців, які призначаються по вертикалі влади треба зібрати майже 24 тисяч підписів громадян.

«Наше суспільство вже готове до того, щоб отримати новий інструмент прямої демократії. Адже в Конституції України передбачено лише вплив громадян на механізм обрання посадовців, але немає механізму впливу громадян на їх звільнення», - каже Ігор Курус. Він також наголосив, що аналіз проходження у Верховній Раді законопроектів про люстрацію та антикорупційний комітет демонструє, що провладні політики не зацікавлені у зміні системи влади. Тому координатори громадської кампанії «За відповідальну владу» розпочинають формувати обласні осередки, за допомогою яких, можна буде чинити тиск на владу, щодо допуску громадян до контролю за діями чиновників.

В ході прес-конференції Ігор Курус запросив активних закарпатців до співпраці, зокрема, можна стати координатором кампанії «За відповідальну владу» у Закарпатській області.

Громадська кампанія «ЗА ВІДПОВІДАЛЬНУ ВЛАДУ» розпочала роботу над законопроектом "Про вотум недовіри посадовим особам" ще в квітні 2013 року. Обговорення проекту закону відбулося в Києві, Львові, Харкові, Тернополі, Луцьку, Запоріжжі, Івано-Франківську, Дніпропетровську, Кременчуку, Полтаві, Рівному та Хмельницькому.