Обласна рада має намір просити парламент ліквідувати державні адміністрації
Сьогодні обласна рада планує прийняти звернення до Верховної Ради України з пропозицією скасувати Закон України «Про місцеві державні адміністрації» .
«28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла Конституцію України, якою визнається і гарантується місцеве самоврядування.У 1997 році ратифіковано Європейську Хартію місцевого самоврядування,в якій присутні міжнародно-правові стандарти у сфері місцевого самоврядування та котра відіграє роль базового євроінтеграційного процесу. Держава взяла на себе зобов'язання дотримуватися встановлених у цьому документі принципів, які гарантують правову, адміністративну і фінансову автономність територіальних співтовариств та їх органів.
9 квітня 1999 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про місцеві державні адміністрації», який заблокував належний розвиток місцевого самоврядування. Відсутній будь-який вплив територіальних громад та органів місцевого самоврядування на місцеві державні адміністрації. Існує надмірна централізація державної влади, створення громіздкої і малоефективної управлінської структури на територіальному рівні, розчарування серед широких верств населення у можливості ефективного вирішення питань місцевого значення.
Вказані недоліки призвели до надмірної узурпації влади та масових порушень прав і свобод людей.
Місцеве самоврядування в Україні потребує негайногорозширення сфери компетенції та можливості врегулювання питань місцевого значення.
Аналіз статті 44 Закону України «Про місцеве самоврядування» дозволяє зробити висновок, що всі, викладені в ній, повноваження направлені на реалізацію рішень районних і обласних рад, а також виконання інших завдань, які стоять перед представницьким органом місцевого самоврядування.
Однак, місцевим державним адміністраціям делеговані повноваження, які повинні належати виконавчим органам обласних і районних рад, котрими останні не наділені. Згідно зі статтею 58 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні і обласні ради утворюють відповідні виконавчі апарати, які здійснюють «організаційне, правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності» відповідних рад. У результаті місцеві державні адміністрації в певних галузях діяльності здійснюють роль «виконавчих органів» обласних і районних рад.
Зі змісту статті 143 Конституції України, яка передбачає надання окремих повноважень органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування, виходить, що у структурі компетенції органів місцевого самоврядування повинні переважати самоврядні повноваження, які безпосередньо пов’язані з рішенням питань місцевого значення, здійсненням функцій місцевого самоврядування. А із закону випливає, що компетенція органів місцевого самоврядування включає в себе більше делегованих повноважень, ніж власних.
Необхідно відмітити той факт, що станом на сьогодні більшість місцевих державних адміністрацій,у тому числі Закарпатська обласна державна адміністрація,не виконують покладені на них обов’язки черезвідсутність керівництва, або з інших причин. Враховуючи положення чинного законодавства, існуючі органи місцевого самоврядування не в змозі забезпечити виконання життєво необхідних функцій.
З огляду на це, та зважаючи на критичну ситуацію, що склалась в Україні, просимо Верховну Раду України скасувати Закон України «Про місцеві державні адміністрації» та уповноважити, на законодавчому рівні, органи місцевого самоврядування вирішувати питання, що делегуються місцевим держаним адміністраціям». – йдеться проекті звернення.
Прес-служба облради