Віднедавна Центральна районна лікарня Мукачева має власний Блок інтенсивної терапії
Нам досить часто доводиться зустрічати людей, які «тягнуть» ногу, зі скрюченими пальцями рук або з перекошеним обличчям. Це люди, які перенесли інсульт і отримали інвалідність. З кожним роком ця недуга уражає все молодших. Цими днями в Мукачівській ЦРЛ рятували 22-річного юнака, якого вразив інсульт. Тому відкриття в Центральній районній лікарні Блоку інтенсивної терапії стало справді непересічною подією. На новосілля прийшли міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл, його заступник Михайло Лабош, секретар міської ради Іван Маняк, представники громадських організацій Мукачева.
Після того, як було перерізано стрічку відкриття, завідуючий відділенням Віталій Луц провів своєрідну екскурсію, розповівши про апарати кисневого забезпечення, штучного вентилювання легень, виприскування ліків, зокрема, препарату «актилізе» за методом тромболідісу. Цей метод запроваджено кілька років тому і на сьогодні в Україні проведено не більше 340-350 сеансів. Досить сказати, що вартість одного сеансу тромболідісу складає понад 16 тисяч гривень, а в Мукачеві ці сеанси проводять ургентно. Варто зазначити, що київські медичні світила відзначили успішність операцій тромболідісу, проведених в Мукачеві.
Головний лікар ЦРЛ, заслужений лікар України Василь Васюта, відзначив, що вік людей, які страждають від інсульту, з кожним рокам все більше знижується. Тому, дуже важливо бути уважніше до оточуючих людей. Якщо, наприклад, людина раптово впала, втративши рівновагу, або різко міняється на обличчі, відкриваючи рот, немов її звело судомою, то цілком можливо, що це інсульт. Навіть якщо людина не звернула увагу на погане самопочуття, то не слід це ігнорувати. Лікарі стверджують, що ознаки цієї страшної недуги може визначити будь-яка людина, що не має медичної освіти.
Щоб діагностувати інсульт, хворого ще до приїзду швидкої можна попросити зробити декілька простих речей. Попросіть хворого: 1. Посміхнутися. Хворому, що переніс інсульт, буває достатньо складно виконати це завдання. 2. Підняти вгору обидві руки. 3. Виразно промовити яку-небудь просту пропозицію. Наприклад: "За вікном співають птахи", або "На вулиці світить сонце". 4. Висунути язик. Язик може дуже багато що розповісти про стан хворого.
Ознакою інсульту є язик, що западає на одну сторону. Якщо хоч би одне з перерахованих вище завдань викликає у людини складнощі, то "швидку" слід викликати негайно. Подзвоніть і опишіть медикам все наявні симптоми. Якщо ви вчасно відреагуєте на тривожні сигнали, то цілком можливо, що допомога буде ефективніша. Пам`ятайте, що від вашої уважності до близьких людей залежить їх життя і здоров`я. Іноді тільки своєчасне звернення до лікаря може врятувати людину.
Щиру вдячність медикам за турботу про здоров’я мукачівців висловили Золтан Ленд’єл, голова міського осередку Союзу жінок-українок Людмила Оленушинець, голова міського осередку Товарисчтва «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка Василь Софілканич, керівник ради Почесних громадян Мукачева Євген Федів та інші.
Микола Рішко