На перилах ужгородської набережної оселилась нова міні-скульптурка
В Ужгороді з’явилася нова міні-скульптурка. Її фото на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук опублікува Федір Шандор.
"29 лютого останній день календарної зими…
29 лютого буває раз в чотири роки…
29 лютого в Ужгород, на ковзанах, приїхав Чонтварі", – зазначає він.
До слова, Тівадар Костка Чонтварі (угор. Csontváry Kosztka Tivadar; 5 липня 1853, Кішсебен, Угорське королівство, зараз Сабинов, Словаччина – 20 червня 1919, Будапешт, Угорщина) – найвидатніший угорський художник-самоук словацько-русинського походження.
"У 1865 році сімя Чонтварі з шістьма синами переїжджає до села Середнє, сьогодні Закарпаття, а юного Тівадара віддали на навчання у комерційну гімназію в місті Ужгород, у нашому містечку він не лише вчився, але і підпрацьовував на ринку, а у своїх спогадах про Унгвар-Ужгород писав «…учився я не дуже, але був найкращим серед усіх хто вмів кататися на ковзанах…» Служив понад чотирнадцять років аптекарем. У 1881 році пережив творче осяяння, яке провіщало йому долю великого живописця. Подорожував по Далмації, Босніі, Італії, Греції, Північній Африці та Близькому Сходу.
Чонтварі почав займатися живописом у середині 1890-х років. Йому належать понад ста картин. Велика частина з них, за стилістикою близька до експресіонізму, була створена в 1903-1909 рр. Полотна Чонтварі виставлялися в Парижі (1907) та інших країнах Європи, але не отримали визнання на батьківщині. Основні роботи найвидатнішого художника Угорщини усіх часів (за визначенням людина-гунгарікум) зібрані в музеї міста Пейч.
Ужгород не забув про того кого виховав, дав освіту і навчив ковзатися…", – пише Федір Шандор.