Господар відкопав на власному обійсті артилерійський снаряд
17 березня о 11:46 в оперативно-рятувальну службу надійшло повідомлення від правоохоронців про те, що в с. Мала Мартинка Свалявського району на приватному обійсті виявлено підозрілий предмет, схожий на вибухонебезпечний.
Піротехніки аварійно-рятувального загону спецпризначення Управління ДСНС України у Закарпатській області, які оперативно виїхали до місця події, підтвердили, що знахідкою є не що інше, як 152-міліметрповий артилерійський снаряд часів Другої світової війни. О 17:00 його вилучили та знешкодили.
На артснаряд натрапив 34-господар під час копання траншеї під зведення паркану. ВНП знаходився за 5 метрів від житлового будинку, а саме обійстя розташоване в центрі гірського села. Отож наслідки могли бути непередбачувані, адже зона ураження даного артснаряду вагою близько 50 кг сягає близько півтора кілометра.
На щастя, чоловік відразу про це повідомив у відповідні служби.
Разом з тим, місцеве населення при виявленні небезпечних знахідок не завжди робить правильні висновки‚ наражаючи своїми безглуздими діями себе та оточуючих на смертельну небезпеку. Для таких громадян в черговий раз варто нагадати‚ що знайдене "відлуння війни" краще залишати на місці, а не десь "тягнути", адже, фактично, беручи їх в руки, вони несуть свою смерть.
Головну небезпеку у вибухонебезпечних "подарунках" Другої світової війни містять пристрої ініціювання вибуху основної маси вибухівки боєприпасу. Від вологи, довгого перебування в землі, при взаємодії металу та вибухівки утворюються хімічні сполуки – пікрати, які становлять основну небезпеку (зовні мають вигляд білуватих порошкоподібних наростів). Вони вибухають навіть від невеликого тертя, іскри, удару.
Тому при виявленні вибухонебезпечного предмета до нього не можна навіть доторкатися – це дуже небезпечно. Передусім потрібно обгородити місцезнаходження ВНП й нікого до нього не допускати. Для цього організувати за допомогою місцевих жителів чергування до прибуття представників органів влади. Повідомити органи влади, рятувальників, поліцію.
Небезпечні знахідки знищуються підриванням на місцях або в спеціально відведених місцях відповідно підготовленими фахівцями-піротехніками.