За допомогою космічних апаратів ужгородські вчені проводять дослідження атмосфери Землі
31 грудня 2015 року завершилася реалізація проекту в рамках міжнародної Програми транскордонного співробітництва HU-SK-RO-UA (2007–2013) «Space Emergency System» з участю Ужгородського національного університету (заявник проекту) та партнерів – Мішкольського університету (м. Мішкольц, Угорщина), Вігорлатської обсерваторії (м. Гуменне, Словаччина), Об’єднаного центру наукових досліджень, інновацій та передачі технологій «NORDTech» (м. Бая-Маре, Румунія) та Міжнародної асоціації інституцій регіонального розвитку МАІРР (м. Ужгород, Україна).
Враховуючи географічне положення Закарпатської області й напрацьовані матеріали, в рамках проекту розробили й упровадили систему дистанційного моніторингу атмосфери в реальному часі, концепція якої заснована на реєстрації та опрацюванні радіосигналів від космічних апаратів глобальних навігаційних супутникових систем (GNSS). Наразі дані 37 активних референтних GNSS-станцій та метеорологічні дані опрацьовуються у трьох аналітичних центрах: один для моніторингу параметрів тропосфери в режимі реального часу (Ужгородський національний університет), один для аналізу параметрів атмосфери у часі, близькому до реального (Мішкольський університет), й один – для постобробки (Національний університет «Львівська політехніка»), – зазначає Медіацентр УжНУ.
Над реалізацією проекту від УжНУ працювала група вчених у складі доктора технічних наук, професора кафедри міського будівництва і господарства Наталії Каблак (координатор проекту), кандидата технічних наук, професора кафедри землевпорядкування та кадастру, декана географічного факультету Івана Калинича, кандидата фізико-математичних наук, доцента кафедри диференціальних рівнянь та математичної фізики Олександра Рейтія та інших працівників університету, що забезпечували успішну реалізацію проекту на різних його стадіях.
Хоч формальні терміни реалізації проекту завершені, названа робоча група продовжує роботу з вивчення комплексу питань співпраці УжНУ з науковими та освітніми закладами європейських країн. Пропонуємо короткий огляд подій, які це засвідчують.
Так, 11 червня в урочищі Чорні Млаки (с. Княгиня, Великоберезнянський район) відбулося святкування 150-річчя від дня падіння Княгинянського метеориту. У рамках заходу підписали меморандум про створення Закарпатського парку темного неба обласна державна адміністрація (голова – Г.Г. Москаль), Ужанський національний природний парк (директор – В.І. Біркович), Ужгородський національний університет (проректор з науково-педагогічної роботи – професор І.І. Король), ГО «Інститут розвитку Карпатського регіону» (голова – Н.І. Каблак). Парк має на меті інформування як широкої громадськості, так і фахівців у галузі астрономії про проблеми світлового забруднення нічного довкілля та охорони навколишнього природного середовища.
22 червня в Університеті Павла Йозефа Шафарика в Кошицях відбулися робочі зустрічі представників Ужгородського національного університету (декан географічного факультету І.В. Калинич, професор кафедри міського будівництва і господарства Н.І. Каблак, доцент кафедри лісівництва А.І. Мигаль) з директором Ботанічного саду Сергієм Мохнацьким та директором Інституту географії Ярославом Гофієркою. Головна мета цих зустрічей – розширення співробітництва між нашими університетами та створення спільних наукових й освітніх проектів в галузі географії, кадастру, лісівництва та охорони навколишнього середовища.
9-го липня делегація під керівництвом Представництва секретаріату програми «Польща-Білорусь-Україна 2007–2013» зустрілася з представниками міської влади Ужгорода, завітала до Лабораторії космічних досліджень Ужгородського національного університету. Гостям продемонстрували роботу мобільного планетарію, встановленого в рамках проекту HUSKROUA/1101/105, проведено спостереження за нічним небом за допомогою телескопів. Захід був організований та проведений учасниками проекту HUSKROUA/1101/105. Представниками від УжНУ були декан географічного факультету І.В. Калинич, професор кафедри міського будівництва і господарства Н.І. Каблак, доцент кафедри диференціальних рівнянь та математичної фізики О.К. Рейтій, с.н.с. Лабораторії космічних досліджень В.І. Кудак.
12 липня в головному корпусі Університету Павла Йозефа Шафарика в Кошицях відбулася робоча зустріч між ректором університету професором Паволом Соваком та представниками Ужгородського національного університету – у засіданні взяли участь декан географічного факультету І.В. Калинич, професор кафедри міського будівництва і господарства Н.І. Каблак, доцент кафедри диференціальних рівнянь та математичної фізики О.К. Рейтій. У ході зустрічі підписали Меморандум про порозуміння між учасниками науково-освітнього консорціуму «Геоінформаційні технології», одним із засновників якого є Ужгородський національний університет. Консорціум є добровільним об’єднанням університетів і науково-дослідних установ Угорщини, Словаччини, Румунії, України, Польщі та Чехії, що створений для координації зусиль з метою досягнення світового рівня у пріоритетних напрямках розвитку геоінформаційних технологій для підтримки сталого розвитку та підготовки висококваліфікованих кадрів для наукових й освітніх установ.