Гуртківці МКТЕКу провели засідання з нагоди 140-річниці з дня народження Лесі Українки
Серед відомих світових жіночих імен, а це і легендарна Роксолана, французька королева Анна, безстрашна Жанна д'Арк, художниця Катерина Білокур, поетеса Ліна Костенко, співачка Ніна Матвієнко, вирізняється ім'я Лариси Косач-Квітки, відомої під літературним псевдонімом Леся Українка. Народжена в українській інтелігентній родині минулого століття, вона не зростала як мімоза у ботанічному саду, чужими для неї були «офісні джунглі», віртуальне інтернетне павутиння... Поетеса зуміла вирізнитися між багатомільйонним населенням тогочасної України.
Нещодавно все українство світу відзначало 140-у річницю з дня її народження та 100-й ювілей з часу створення «Лісової пісні». Не залишила байдужими ця визначна дата і гуртківців «Літературного краєзнавства» МКТЕКу. На одному із засідань студенти переглянули матеріали презентації, що містила фотознімки з літературно-меморіального музею села Колодяжне Волинської області; оригінал першого вірша «Надія», обрамленого терновим вінком – символом важкої боротьби з хворобою; тут і фортепіано, якому Леся звіряла всі потаємні думки та мрії, а також особисті речі, останнє фото, зроблене за два місяці до смерті, повернуте в приватний архів поетеси американкою Тамарою Скрипкою, діорама із сюжету зустрічі сільського хлопця Лукаша та дитини лісу Мавки з «Лісової пісні» та бронзові скульптури цих героїв у парку музею… Все це викликало захоплення молоді. Чимало літературознавців залишили нам свої розвідки про життя і творчість Лесі Українки, адже не є таємницею і її тридцятилітня війна з хворобою, відомо і про перше кохання Лесі Українки – Сергія Мержинського та чоловіка Климента Квітку, з яким не довго судилося прожити у шлюбі. Відданість Климента вражає: палке кохання до дружини він проніс через усе своє життя (а це сорок років самотності), ні з ким більше не поєднав долі. Така обізнаність із фактами біографії поетеси давала можливість студентам сповна відповідати на запитання вікторини, складати віршовані поетичні пазли і відгадувати, з яких поезій використані рядки.
Творча атмосфера засідання дала поштовх і до створення стіннівки на честь ювілею Лесі Українки, ім'я якої у часи заборони всього українського виглядало як протест проти державних і цензурних табу. На стіннівці – ілюстрації до драми-казки «Лісова пісня», портрет нашої Легенди, її крилаті вислови, а над ними – кораблик серед розбурханих морських хвиль, що пливе у бік Сонця на темному небі. Так по-філософськи гуртківці уявили собі життя і творчість Лесі Українки, а Сонце – той ідеал, якому служила ця жінка все своє життя, – Поезія.
Результатом роботи залишилися задоволені всі, бо ж душі кожного присутнього наповнилися добром, благородством, радістю за те, що ми з Лесею Українкою одного кореня, однієї родини, яка носить горде ім'я – Україна.
Любов Долинська, керівник гуртка, викладач Мукачівського кооперативного торговельно-економічного коледжу