Рівень води у басейні річки Уж перевищив історичний максимум 1988 року: влада заговорила про надзвичайну ситуацію
За минулі дві доби на Закарпатті випало близько 120 мм опадів (місячна норма). Левова частка дощу в ніч на четвер пройшлася по території басейну р.Уж (Великоберезнянський, Перечинський та Ужгородський райони).
– У притоці Ужа – р.Тур’я поблизу с. Тур’я Пасіка – в ніч на четвер зафіксовано перевищення історичного максимум підйому води – 349,8 см відносно нуля посту, – повідомляє в.о. голови ОДА Ярослав Галас. – До цього найвищий рівень води тут фіксувався під час катастрофічного паводка в 1998 році – 348 см відносно нуля посту. Вода продовжує підніматися, а найгірше те, що в найближчі години очікується нова хвиля опадів, яка йде на Закарпаття з боку Словаччини й Польщі. Левова частка дощу знову припаде на Великоберезнянський, Перечинський та Ужгородський райони. Протягом п’яти годин випаде ще 45 мм опадів, тобто півторатижнева норма. Дощі припиняться тільки близько 12-ї години четверга.
Ґрунт зараз перезволожений, Уж і притоки повні, тому очікуються надзвичайні ситуації: локальні селі і зсуви, вихід річок із берегів і підтоплення населених пунктів. У зоні особливого ризику – села Турянської долини: Тур’я Поляна, Порошково, Тур’я Пасіка, Тур’я Ремета, Сімер, а також села Ужгородського району нижче по течії Ужа. У більшості населених пунктів немає захисних споруд, через особливості гірського ландшафту тут відсутні заплави, що посилює ризик підтоплення. Під загрозою часткового підтоплення також міста Перечин та Ужгород (правобережжя). У межах Ужгорода підйом води очікується вище рівня паводка 1992 року, коли значна частина правобережжя була залита водою, а деякі старі будинки обвалилися.
З тих пір в обласному центрі підняли дамби й розчистили русло річки, тому, сподіваємося, обійдеться без серйозних наслідків. Однак під загрозою підтоплення дитяча вузькоколійка та ботанічний сад УжНУ, крім того, вода з русла може вийти в районі мосту Масарика й підтопити набережні Незалежності та Студентську.
Сьогодні о 3-й годині ранку відбулося термінове засідання оперативного штабу регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС), на якому прийнятий протокол із конкретними дорученнями районним державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування, обласним управлінням Держслужби з надзвичайних ситуацій, водних ресурсів річки Тиса, Національної поліції, Служби автомобільних доріг:
- вжити невідкладних заходів для оповіщення про надзвичайну ситуацію мешканців населених пунктів у зоні ризику підтоплення;
- привести в стан підвищеної готовності аварійні бригади для розчистки кюветів, канав, каналізаційних мереж, зливової каналізації і штучних дренажів для відведення води;
- задіяти пересувні насосні станції для відкачки води;
- заблокувати проїзд транспорту у випадку переливу води через автомобільні дороги та організувати об’їзд небезпечних зон;
- організувати укріплення правого берега Ужа в м.Ужгород у районі мосту Масарика;
- бути готовими до тимчасової евакуації мешканців житла, що розташоване в зоні ризику.
Паводкова ситуація на Закарпатті знаходиться під постійним контролем обласної державної адміністрації, районних держадміністрацій, Держслужби з надзвичайних ситуацій, обласного управління водних ресурсів та органів місцевого самоврядування.
Раніше повідомлялось, що наслідки зливи у Хусті шокували закарпатців.