Іван Дрогобецький розповів про перспективи розвитку Полянської ОТГ
Про хід адміністративної реформи в Україні, вирішення задавнених проблемних питань і нових викликів, без яких її успішне завершення неможливе, та розвиток Полянської ОТГ йшла мова під час прес-конференції, яку дав для журналістів ЗМІ Закарпаття Полянський сільський голова, очільник Асоціації голів об’єднаних територіальних громад Іван Дрогобецький.
За його словами, найголовнішу реформу в Україні, яка була ініційована нашими стратегічними партнерами і розпочата у 2014 році, мають завершити вже нинішнього року. Планується, що до квітня 2020 року в Україні вже буде затверджений адміністративно-територіальний устрій базового рівня. У третьому кварталі очікується прийнятті нової редакції Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та необхідних змін до Податкового та Бюджетного кодексів. Четвертий квартал – прийняття актів, спрямованих на виконання цих законів.
У нашому регіоні процес децентралізації до 2019 року проходив мляво – за 5 років на Закарпатті було створено всього 7 ОТГ - найменше в Україні. Після зміни голови ОДА Генадія Москаля, якого називали головним гальмом реформи в краї, процес пожвавився. Наприкінці 2019 року уряд затвердив Перспективний план формування територій громад Закарпатської області і перед громадами постало питання виборів. У девяти ОТГ вони відбулися 22 грудня, інші – очікують рішення ЦВК.
І. Дрогобецький вважає, що однією з фундаментальних проблем сьогодні є передача основних функцій органам місцевого самоврядування від органів державних органів та фінансування цих повноважень. Їхня передача має йти паралельно з передачею фінансових ресурсів.
Власне Полянська сільська ОТГ діє вже четвертий рік. ЇЇ динамічний розвиток є свідченням правильності реалізації процесу децентралізації влади, бюджетів, повноважень. Упродовж попередніх років зробили невідкладне – осучаснили соціальну інфраструктуру приєднаних сіл, найперше – проклали асфальтовані дороги. Зараз у Полянській ОТГ поруч із сільрадою зводять сучасний ЦНАП. Будівельні та опоряджувальні роботи уже завершено, залишилося тільки закупити меблі, встановити й підключити обладнання.
За словами голови Полянської ОТГ І.Дрогобецького, цьогорічний бюджет громади складає 76 млн. грн., з них 63% - власні надходження, 37 – державної субвенції. Його виконання у січні склало 136%, що на тлі загальнодержавних труднощів з бюджетними надходженнями є показовим.
Про перспективи. В с. Уклин планують відкрити європейського взірця Територіальний центр для одиноких престарілих мешканців громади. У ньому розміститься стаціонарний медичний пост, обладнані усім необхідним кімнати на двох осіб, будуть створені всі умови для комфортного проживання. Обладнати терцентр допоможуть партнери з чеського краю Височіна.
Триває реалізації амбітного проєкту зі створення інноваційного екопарку «Родниковий край» поблизу с.Родникова Гута, де діятиме науково-дослідне підприємство «Біофарма». Уже цього тижня ОТГ укладає угоду з партнерами: Вінницьким національним технічним університетом, Ужгородським національним університетом, Кошицьким технічним університетом та Київським національним університетом будівництва й архітектури, які залучені до розробки цього проекту.
Інший масштабний проєкт – зведення сучасного сміттєсортувального заводу. За сприяння Асоціації органів місцевого самоврядування «Закарпаття – за чисте довкілля» уже розроблено проєкт його будівництва. На підприємство, яке розміститься на території Полянської ОТГ, звозитимуть побутові відходи з населених пунктів Свалявського, Перечинського, Великоберезнянського, Воловецького та Міжгірського районів.
І.Дрогобецький зауважив, що «на самому початку ідея відкриття такого підприємства викликала скепсис, а то й спротив з боку голів місцевих громад. Щоб розвіяти сумніви було організовано ознайомчу поїздку на аналогічне підприємство, яке з успіхом уже тривалий час діє м. Мурська Собота в Словенії. Ознайомившись з роботою цього підприємства, мої колеги повернулися з абсолютно іншим баченням перспектив зведення такого підприємства у нас.
Його спорудження є надзвичайно актуальним як для курортного регіону, так і для усієї гірської частини Закарпаття, яке повинно стати взірцем чистоти для туристичної привабливості, а його запуск – абсолютно реальним. Нас включили у Державну програму розвитку регіону Українських Карпат на 2020-2022 роки, і тепер слово за Кабінетом Міністрів».