Давня традиція на Закарпатті в ніч на 1 травня: як хлопці дівчатам "майки" ставили
У деяких селах Закарпаття в ніч із 30 квітня на 1 травня відбувалось дуже цікаве, майже містичне дійство. Цей час – можливість для чоловіків висловити свої почуття до коханих.
Віддавна незмінні атрибути свята – вечірні серенади та "майфо" або "майка" – "майське дерево " заквітчане яскравими стрічками та різнокольоровими кульками. Як усе відбувається, на власні очі можна побачити в багатьох угорських селах Закарпаття. І не тільки в них.
Це ніби своєрідна автентична альтернатива, набувшого популярності в останні роки, свята Валентина.
Однак на Закарпатті кохання висловлюють по-особливому палко не тільки юнаки дівчатам, а й одружені чоловіки своїм господиням. Вони заздалегіть запрошують музик, щоб ті виконали для їх прекрасних спутниць мелодійні угорські пісні-любовні серенади. Чим тішать їх серця та слух. Жінки ж у відповідь готують народні страви, ласощі, котрими пригощають гудак та коханих, пише Мукачівський РБК.
Деревця “майфо”, а це зазвичай молоді берізки чи тополі (а в деяких селах високі стрункі смерічки) приносять і прикріплюють до воріт, де живе незаміжня дівчина. Беруть участь у цьому ритуалі парубки. Цим вони демонструють свої почуття та наміри.
Цей звичай був поширений у Берегівському, Тячівському, Хустському районах та у деяких селах Виноградівського, Іршавського, Мукачівського й Ужгородського районів. Не зважаючи на деякі відмінності у деталях підготовки і проведенні, суть його залишалася незмінною.
На жаль, нині ця традиція скоріш екзотика, ніж правило.