У ньому бачили привидів: де знаходиться та що приховує найбільший бункер в Україні
На Закарпатті встановлена найпотужніша оборонна споруда, про яку знають далеко не всі. Детальніше про всі таємниці бункера розповів один із українських Youtube-блогерів.
На каналі блогера Сергія Пейчева «Pressing» днями вийшло відео про лінію Арпада, що складалася із оборонних споруд. Автор каналу побував на екскурсії у найбільшому бункері України, вхід у який знаходиться у селі Верхня Грабівниця.
Лінія Арпада, довжиною 730 кілометрів, була збудована угорцями за наказом Міклоша Горті — регента Угорського королівства, який спершу став на бік Німеччини, але згодом зрозумів свою помилку та вирішив перейти на сторону союзу. Зробити це йому не вдалося, що і поклало початок будівництва лінії оборони на території Закарпаття.
У телеграмі до Гітлера у 1943 році Міклош Горті писав: «Я побудував браму через Карпати, яку жодна армія у світі не пройде. Я ту браму закрив на ключ, і ключ заховав у річці Тиса».
Для того, щоб приховати основну ціль споруди, угорці казали місцевим, що на цьому місці будується лікарня. Українці відіграли немалу роль під час створення Лінії Арпада та, зокрема, бункера, адже у більшій мірі це було рукотворне будівництво. Близько 20 000 місцевих мешканців загинули на важких роботах.
Сам бункер простягається на 1,5 кілометри в довжину, для туристів доступно лише 500 метрів, глибиною споруда приблизно 50 метрів. Бункер збудовано у вигляді довгого тунелю, із поворотами та спусками, тут знаходяться казарма, лікарня, інші кімнати. Проте свою стратегію споруда не виконала, лінію Арпада радянські солдати обійшли через Румунію.
Із 2012 року це місце стало туристичною пам’яткою, частими гостями були і угорці, зараз у зв’язку із повномасштабною війною в Україні вони припинили подорожі до Закарпаття.
Як часто у таких спорудах, люди починають замислюватися про місце містики у них. Екскурсовод розповів історію про те, як одеситка, що була на шоу «Битва екстрасенсів», під час екскурсії побачила солдатів, які ніби-то охороняли приміщення. Один із них схопив дівчину за палець, після чого ця частина тіла почорніла.
«Перші три роки моєї практики в бункері майже кожен раз, коли я заходив, в мене постійно було відчуття, що за мною хтось йде», — ділиться екскурсовод Іван Собран. Він теж розповів, що якось бачив силует солдата, але чи це все фантазія чоловіка чи ні, можна лише здогадуватися.
Детальніше про лінію Арпада, речі, які сховані у бункері, чи могло бути там золотого Третього Рейху, як виглядали вогневі позиції в горах, розповів у своєму відео Сергій Пейчев.
Раніше у Мукачеві дослідили унікальну споруду, яку виявили на території замку 4 роки тому.