Ціни на продукти у листопаді зміняться: скільки доведеться платити

Економіка  31 жовтня 2021 року, 11:10 795

Ціни на товари першої необхідності, в тому числі на продукти харчування, зросли на 11% у порівнянні з минулим роком. Про це свідчать дані Держстату.

Але оскільки окрім коронавірусу світ накрила ще й енергокриза, то в листопаді українцям доведеться платити за товари ще більше. Адже наша країна дуже залежить від світових цін на продукти та енергоносії.

Основна причина зростання цін на продовольство в Україні – зростання цін на енергоносії. Візьмемо для прикладу хліб (подорожчав на 18% у річному розрізі), адже підприємства для його виготовлення використовують природний газ. Так, блакитне паливо становить 60% енергоспоживання, електроенергія – 40%.

Читайте також:  Нова ціна на соняшникову олію: озвучений прогноз

До речі, цьогоріч хліб подорожчав не так суттєво, як, скажімо, торти. Ціни на них злетіли аж на 80%, але 2022-го платитимемо ще більше. Солодка випічка завжди дорожчає сильніше за інші види такої продукції. У неї закладають подорожчання "важливіших" товарів, наприклад, соціального хліба.

Набагато дорожчим в Україні стало і м’ясо. Поголів’я ВРХ (велика рогата худоба), свиней та птиці скорочується через значне зростання цін на зернові культури та корми. А це вже впливає на вартість не лише м’яса, а й молока та яєць.

Знову візьмемо статистику за вересень. Ціни на яйця зросли на 8%, молоко – 1%, курятину – 6%, свинину – 4%, яловичину – 12%. Але продукти й надалі дорожчатимуть.

Якщо брати подорожчання овочів, то тут постає фактор сезонності. Традиційно їхня вартість починає зростати, оскільки на ринку більше немає сезонних вітчизняних продуктів.

Якими можуть бути ціни на продукти у листопаді:

  • Соняшникова олія – один із рекордсменів у плані подорожчання цього року. Як розповіла аналітик УКАБ Світлана Литвин, ціни на соняшникову олію поки що не зовсім стабільні – то демонструють незначне падіння, то знову зростають. Але зниження вартості найближчим часом чекати не доводиться. "Ціни на олії на світовому ринку продовжують рости, і ця тенденція не дозволить опуститися ціні на українському ринку теж. Тому в листопаді слід очікувати подальше зростання ціни на цей продукт, але незначний: 2-3%. Тобто в листопаді соняшникова олія обійдеться в 68-69 грн/літр", – сказала експертка.
  • Може продовжитися зростання цін на м’ясо. Це насамперед стосується яловичини та курятини, оскільки обсяги їх виробництва у 2021 році скорочуються. До речі, головним драйвером подорожчання може стати ухвалення законопроєкту №5600, який передбачає збільшення податкового навантаження на українське птахівництво. У такому разі подорожчання може становити 10-15%, каже Литвин.

  • За прогнозом Литвин, подорожчання яєць у листопаді очікується на рівні 5%. Тобто за них платитимемо вже приблизно 37 грн (за десяток).

  • Ну і, звичайно ж, не омине українців зростання цін на овочі. Незабаром споживачі купуватимуть або овочі з тепличних господарств, або імпортовані. Так, уже наступного місяця очікується зростання вартості на 5-10%, прогнозує Литвин. Але до кінця року подорожчання може бути ще більшим.

Раніше повідомлялось, що ціна на цукор різко зміниться.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Loading...
Коментарі - 0