Яким буде курс долара, якщо війна затягнеться до осені

Економіка  12 травня 2022 року, 09:32 139938

На самому початку війни Нацбанк зафіксував курс долара на рівні 29,25 грн. Вже в середині квітня регулятор дозволив продаж готівкової валюти фізичним особам. Зроблено це для того, щоб не дати змогу процвітати так званому чорному валютному ринку.

На момент підготовки цієї статті, курс долара в обмінниках був на рівні 33,65 грн.

Водночас економісти вже гадають, скільки може коштувати валюта, приміром, восени, якщо війна затягнеться.

Читайте також:  Вже з 10 травня: Нацбанк попередив про важливі зміни

Видання Форбс у своїй аналітичній статті пише, що українські імпортери вже відкорегували бізнес-плани з урахуванням ймовірної девальвації в майбутньому.

"Більшість постачальників підняли закупівельні ціни від 10% до 15%", – розповідає генеральний директор COMFY Ігор Хижняк. Серед причин, окрім зростання витрат на логістику та ризиків, що не покриваються страховими компаніями, є і валютний курс.

Начальник відділу аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин відзначає, що зараз курс долара на неофіційному ринку відрізняється від офіційного на 10-15%. Якщо ж Нацбанк вирішить скасовувати валютні обмеження, то офіційний курс може наблизитись до нині ринкового.

З раніше оприлюдненої заяви відомо, що фіксований курс валют буде триматись до закінчення воєнного стану. Водночас голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук зазначив, що він не впевнений в тому, "що курс лишиться фіксованим до завершення воєнних дій". У коментарі згаданому вже вище виданню Форбс він заявив, що "витрати з резервів на $2,2 млрд у квітні задля підтримки курсу – це забагато". І обсяги інтервенцій, за його прогнозами, можуть зрости в наступні місяці через швидке відновлення імпорту.

Якщо воєнний стан затягнеться на кілька місяців, додає Ваврищук, НБУ шукатиме способи поступово до осені запустити валютний ринок. Україна вже проходила цей шлях, нагадує він. НБУ поступово знімав валютні обмеження у 2015–2017 роках. У першу чергу стосовно торговельних операцій. Дозвіл на виплату процентів за кредитами нерезидентам, повернення інвестицій в ОВДП, репатріації дивідендів, прогнозує він, можливі лише в перспективі – через 3-6 місяців після завершення війни.

Курс у цей час залежатиме від темпів зняття обмежень та готовності НБУ продовжувати валютні інтервенції. Якщо темпи будуть поступовими, а резерви – на комфортному для ринку поточному рівні (за умови отримання не менше $3 млрд на місяць у вигляді кредитів та іноземної допомоги), різкої зміни курсу не буде, вважає Ваврищук. Навіть той курс, що склався на готівковому ринку, він не вважає реальним ринковим, оскільки рівноважний показник неможливо порахувати в поточних умовах обмежень від Нацбанку.

Раніше експерти зробили прогноз курсу валют на літо 2022 року.

Джерело: PMG.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 1
бегемот хомяков 16.05.2022, 20:50
Коментар очікує модерацію