«Традиційну» пенсію хочуть реформувати: яке нововведення пропонують
Міністерство соціальної політики презентувало законопроєкт щодо пенсійної реформи. Якщо документ погодять, то умовно «традиційна» пенсія зазначає чималих змін.
Якщо говорити в загальному, то документ передбачає значні зміни у системі пенсійного забезпечення.
ВІДЕО ДНЯПерший рівень пенсійної системи, що базується на солідарному принципі, потребує оновлення вже давно. В уряді звернули увагу на те, що пенсії осіб з однаковим трудовим стажем і заробітною платою суттєво різняться залежно від року виходу на пенсію. У деяких випадках різниця сягає 50%.
РекламаКрім того, уряд планує запровадити другий рівень пенсійної системи — обов’язкові накопичувальні пенсії. Хоча ця ідея була закладена у законодавстві понад 20 років тому, всі попередні спроби реалізувати її зазнавали невдачі.
Що зміниться у солідарній пенсії
Реформа передбачає значне оновлення солідарного рівня пенсійної системи. Пенсія складатиметься з двох частин:
Реклама- Страхової — це виплати, які отримують пенсіонери зараз.
- Базової — обов’язкової та однакової для всіх пенсіонерів.
Розрахунок страхової частини зміниться: складні формули замінять на бальну систему. Зникнуть численні надбавки та «дотяжки», які забезпечують прожитковий мінімум, а спеціальні пенсії буде виведено за межі солідарної системи.
Умови виходу на пенсію залишаються незмінними:
Реклама- для пенсії у 60 років потрібно мати 35 років трудового стажу,
- для пенсії у 65 років — щонайменше 15 років стажу.
Водночас особи, які у 65 років не матимуть необхідного стажу, але накопичать певну кількість балів, також зможуть претендувати на пенсію.
Що таке базова пенсія
Базова пенсія — це частина солідарної пенсійної системи, яка гарантовано виплачуватиметься всім пенсіонерам. Вона стане своєрідним мінімальним рівнем пенсійного забезпечення, до якого додаватиметься інша частина пенсії, розрахована залежно від трудового стажу громадянина.
Розмір базової пенсії буде фіксованим для всіх і становитиме 30% від мінімальної заробітної плати після відрахування податків.
Нагадаємо, українські пенсіонери, які проживають у гірських районах, мають право на отримання додаткових соціальних виплат.