Частка експорту до Європи у економіці Закарпаття сягнула показника у майже 88%
Журналісти відстежили регіональну динаміку зовнішньої торгівлі товарами за підсумками I кварталу цього року. Ці дані Держстат не розміщує у відкритому доступі, однак вони є дуже важливими для розуміння змін в українській економіці.
ВІДЕО ДНЯДія режиму автономних преференцій з боку Євросоюзу забезпечила швидке зростання українського експорту в ЄС. Відповідно збільшувалась і частка європейських країн у структурі українського експорту. Тим більше, що обмеження на російському ринку призвели до різкого скорочення частки країн СНД.
Як наслідок, за підсумком минулого року в 13 областях, а також у Києві частка експорту в Європу перевищила частку СНД. А в п’яти західноукраїнських областях частка Європи взагалі була понад 50%.
РекламаЗа підсумками минулого кварталу переважну – понад 50% – більшість експорт в СНД займає лише в двох областях: Харківській і Луганській. Загроза миттєвого "закриття" каналів торгівлі може стати важливим елементом у дестабілізації Харківщини. Також висока залежність від торгівлі з РФ – 42% – спостерігається на Миколаївщині. Трохи краща ситуація в Сумській і Кіровоградській областях
Найбільші темпи падіння експорту до ЄС – у Донецькій (-40,9%) і Луганській (-97,8%) областях.
РекламаНе менш важливо, що в деяких областях вдалося зберегти позитивні темпи експорту. Часто позитивна динаміка торгівлі з Європою цілком компенсувала втрати від закриття східних ринків – як це спостерігається у Вінницькій, Волинській і Чернівецькій областях, де темпи зростання експорту перевищили 20%.
Позитивна динаміка торгівлі з Європою спостерігалася ще в п’яти областях: Житомирській, Запорізькій, Миколаївській, Сумській та Хмельницькій. Однак поки цього виявилося недостатньо, щоб компенсувати наслідки російських торговельних воєн.