Для пільговиків можуть скасувати безкоштовний проїзд у громадському транспорті

Економіка  11 червня 2021 року, 12:11 794

У Кабінеті міністрів продовжують рухатися до реалізації ідеї монетизації пільг в Україні. На засіданні уряду в середу, 9 червня, схвалено законопроєкт щодо заміни пільг з оплати проїзду в транспорті грошовою компенсацією.

Про це стало відомо під час онлайн-трансляції засідання Кабміну в YouTube. Законопроєкт розробили в Міністерстві соціальної політики за окремим дорученням глави уряду Дениса Шмигаля від 27 квітня.

Читайте також:  Розмитнення авто 2021: митниця пояснила, як скористатися пільгою

Документом вносяться зміни відразу до 8 чинних законів, якими передбачені пільги з оплати проїзду в транспорті, а також деякі інші пільги (з оплати послуг зв’язку, встановлення квартирних телефонів, квартплати тощо) для таких категорій громадян:

  • ветерани війни;
  • ветерани військової служби, органів внутрішніх справ і т.д .;
  • особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • жертви нацистських переслідувань;
  • особи з інвалідністю;
  • батьки військовослужбовців, які загинули, померли або безвісно зникли під час проходження військової служби;
  • реабілітовані особи;
  • діти з багатодітних сімей.

Зокрема, законопроєктом пропонується:

  1. Пільги для вищевказаних категорій громадян замінити грошовою компенсацією;
  2. Делегувати органам місцевого самоврядування право самим приймати рішення з виплати такої компенсації, а також визначати порядок і розмір компенсації.

Згідно з пояснювальною запискою до документа, на сьогоднішній день Законом № 1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" вже передбачено, що пільги з оплати проїзду можуть надаватися і в грошовій формі в розмірах і порядку, встановлених Кабінетом міністрів. Однак у цілій низці інших законів, якими такі пільги передбачені для конкретних категорій громадян, такої можливості немає. Запропонованим проєктом документа цю ситуацію пропонують виправити.

У Кабміні впевнені, що такий механізм сприятиме адресності надання пільг, виходячи з можливостей місцевих бюджетів.

Нагадаємо, в Уряді вже розробили порядок монетизації пільг на транспорті – 11 лютого на сайті Мінсоцполітики був оприлюднений для обговорення проєкт постанови Кабміну "Деякі питання надання пільг по оплаті проїзду окремим категоріям громадян у грошовій формі". Згідно з документом, місцева влада буде самостійно вирішувати, вводити монетизацію пільг чи ні, тобто монетизацію не планують робити обов’язковою.

Іншими словами, якщо чиновники на місцях вирішили не запроваджувати такий механізм, то буде діяти колишній порядок надання пільг, за якого компенсацію з місцевих бюджетів за надання пільгового проїзду отримують автотранспортні підприємства. Якщо ж буде ухвалено рішення монетизувати транспортну пільгу, то проїхатися за посвідченням пільговика вже не вийде. Доведеться оплачувати проїзд повністю на загальних підставах. Ці витрати потім мають компенсуватися пільговику або готівкою, або переказом на банківську картку.

Проєктом постанови Кабміну передбачено, що пільги в готівковій формі будуть діяти на проїзд у міському, приміському та міжміському сполученні. Водночас на міських і приміських маршрутах буде надаватися грошова виплата, а на міжміських – компенсація, тобто та сама виплата, але вже після здійснення поїздки.

Читайте також:  Заробітчан кличуть на роботу в Чехію: кому заплатять 90 тисяч на місяць

Пенсіонери і люди, які мають право на державну соціальну допомогу, будуть отримувати виплати автоматично – на свій рахунок у банку або поштою, а всі інші пільговики отримають кошти тільки після того, як подадуть до місцевих органів влади відповідні заяви.

Кабмін також передбачив і компенсацію у разі, якщо пільговик, який проживає в регіоні, в якому проведена монетизація, захоче скористатися пільгою в іншому регіоні, де такої монетизації немає. Йому слід підтвердити поїздку квитком, в якому повинні бути вказані ПІБ пасажира, дата і населений пункт, а також поставлена печатка автотранспортного підприємства. Якщо пільговик не отримав виплати або компенсації, то він може звернутися до суду.

Слід зазначити, що цей проєкт постанови не був підтриманий представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на засіданні урядового "соціального" комітету в четвер, 3 червня. Зокрема, представником Уповноваженого було висунуто умову, згідно з якою всі основні моменти надання "грошових" пільг, в тому числі порядок, умови та обсяг їх надання органами місцевого самоврядування, повинні визначатися на законодавчому рівні (а не окремо взятим місцевим органом в межах своєї території ), водночас місцеві бюджети повинні бути забезпечені достатніми фінансовими ресурсами для реалізації такого механізму.

Джерело: Обозреватель
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0