Як країни ЄС першими зустрічають українських переселенців

Життя  29 квітня 2022 року, 09:13 Андрій Слохіняк 1914 ФОТО

З початку війни для мільйонів українців європейські міста стали тимчасовим прихистком. Першими українських переселенців почали приймати західні сусіди України, члени ЄС – Польща, Словаччина, Угорщина і Румунія. Чимало біженців і в Чехії. І щодня евакуаційні потяги прибувають у вокзали європейських столиць. " PMG.ua" поцікавилось, як зустрічають країни переселенців і як допомагають у тимчасовому облаштунку там?

Угорщина однією з перших прийняла багатьох українських переселенців. Загалом станом на сьогодні біля 640 тисяч переселенців перетнули кордон з цією країною. А статус тимчасового захисту отримали лише кілька тисяч переселенців. Першими тут зустрічали переселенців волонтери на залізничних вокзалах Загонь, Будапешт-Нюгаті та Будапешт-Келеті. Однак, нині всі волонтери та організації об’єднані у волонтерському центрі у спорткомплексі BOK Csarnok.

Угорщина однією з перших прийняла багатьох українських переселенців.

Також у Будапешті діє і Об’єднання українських волонтерів Угорщини. У приміщенні Державного самоврядування українців Угорщини діє волонтерський центр це об’єднання разом з Фундацією УГКЦ у Будапешті надають першу матеріальну допомогу (їжа, одяг, засоби гігієни, іграшки, візочки і т.д.).

Читайте також:  Акції у підтримку України за кордоном: як українці закликають світову спільноту підтримати мир в країні

Активно тут працюють і центри, які надають можливість працевлаштуватись. А в планах, за словами отця Дам’яна Габорія, в Угорщині з’явиться перша повноцінна двомовна школа з українською та угорською мовами навчання.

Чехія теж прийняла багатьох українців. Адже тут є величезна кількість українців-заробітчан. І наші співвітчизники разом із чехами активно допомагають переселенцям. Як розповіла мукачівка Вікторія Федьвереш, всім хто приїжджав з України, одразу робили посвідчення тимчасового прихистку та медичну страховку. "З житлом важко, адже Прага переповнена, але можна знайти соціальні квартири або ж отримати знижку на оплату житла", – зазначила закарпатка.

За її словами, у столиці Чехії є багато волонтерських центрів, які займаються видачею гуманітарної допомоги (одяг, посуд, харчування, дитячі речі, візочки).

Внутрішні транспортні перевезення (метро, трамвай, автобус) безкоштовні за наявності посвідчення про тимчасовий прихисток.

Крім того, кожен може оформити виплату на Уряді праці. Виплата в розмірі 5000 крон на людину і дітей також. Можна оформляти протягом 6 місяців, якщо ти не працюєш або є маленькі діти.

Польща – країна, яка чи не найбільше прийняла переселенців з України і стала для них тимчасовим прихистком. Лише станом на 25 квітня українцям видали понад 1 мільйон ідентифікаційних номерів PESEL. Цей номер дає доступ до державних послуг, таких як охорона здоров’я та навчання в школах, а також дозволяє сплачувати податки.

Уляна Воробець розповіла про те, як в одному містечку Бєльсько-Бяла допомагають українцям, які втекли з території бойових дій.

"Знайти безкоштовний притулок може кожен, але все важче вдаються пошуки для сімей де 3 і більше людей. Наразі у всіх великих містах Польщі організували табори для тимчасового перебування біженців. Є сотні волонтерів, які зустрінуть вас з кавою і гарячим обідом.

Допомога українським біженцям у Польщі

У Бєльсько-Бялій ніхто Вас не зустріне. Біженців обслуговувало 2 пункти – офіційний Кризовий центр і Осередок Інтеграції MyBB  (там тільки волонтери). Є лише один офіційний притулок на 150 осіб і в Кризовому центрі мешкає ще 20! Жодних таборів тимчасових у цьому місті ви не знайдете волонтерів на авто і залізничному вокзалі теж!

З 24 лютого моє життя дуже змінилося. Як і всіх небайдужих.  До 4 ранку я і моя колега Інга ще приймали дзвінки ( ми зробили гарячу лінію), а з часом долучились ще декілька волонтерів і ми трішки поділили роботу.

Головна проблема була – доїзд з кордону до місця призначення. Ми шукали водіїв – волонтерів, і місця для нічлігу. В основному українців прийняли польські родини.

Як тільки Польща запровадила безкоштовний проїзд поїздом – ситуація покращилася. Ми зустрічали людей в Перемишлі і поїздом до Бєльська.

З березня вирішили допомогти нам і мої діти – 2 старших Тетяна і Олексій відповідали на телефони, а 2 молодших – Христина і Софія займалися тваринами основному собаки і кішки (харчування, ветеринар, і т д)

У Осередку МуВВ ми зробили тимчасовий пункт прийому видачі продуктів харчування і речі першої необхідності (зубні пасти, мило, шампунь) для немовлят каші і памперси.

Щодо проїзду! В Бєльсько-Бялій проїзд безкоштовний. 28 квітня оголосили що продовжили до 1 червня 2022

З роботою складніше, так як головна група приїжджих – жінки. Проте Польща спростила умови прийняття на роботу і дозволу тепер не потрібно. А легально українці в Польщі можуть перебувати до 18 місяців з можливістю легалізуватися.

Саме про легалізацію ми багато говоримо на зустрічах (на останній було понад 150 людей з 50 декларованих, аж голос втратила бо мікрофону не було а планували скромну зустріч.) Ну і змістовні вебінари на короткі фільми.

А на Великдень Ініціативна група Українці в Бєльсько-Бялій (я лідер групи), Осередок Інтеграції МУВВ під патронатом і за фінансової підтримки мера міста організували спільний сніданок. Було понад 500 осіб.

Українцям,  які планують залишитися в Польщі, організовано курси польської мови, діти пішли в польські школи і дитсадки, але більшість вчиться поки що дистанційно в Україні.

Особливу увагу приділяють медпрацівникам, їм допомагають нострифікувати дипломи і допомагають вивчати медичну польську мову.

Вчителі теж не залишилися без роботи. Вони займаються українськими дітьми в групах продовженого дня",  –розповіла Уляна Воробець.

Загалом, майже усі країни Європейського Союзу активно долучились до допомоги українцям. Адже усі розуміють, що війна – це страшне лихо. І якщо залишитись байдужим до цього лиха, то воно може доторкнутись і них.

Джерело: PMG.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0