Масляна 2023: які традиції та прикмети старовинного свята

Життя  19 лютого 2023 року, 21:09 3332

Масляна знаменує закінчення зими та зустріч весни. Щороку це свято відзначається у різні дати. Масницю відзначають тиждень перед початком великоднього посту.

Цього року Масляна розпочинаєься у понеділок, 20 лютого й триватиме до 26 лютого включно. Це свято вважається язичницьким. Здавна на Масницю вшановували бога Сонця Ярилу та бога опікуна худоби Велеса.

Читайте також:  Календар свят на лютий 2023 року та коли починається Великий піст

На Масляну заведено влаштовувати масові народні гуляння, під час яких пекли круглі млинці, палили вогнища, на яких спалювали опудала. Чим більш галасні гуляння – тим швидше розбудите весну.

Після прийняття християнства церковники освятили це язичницьке свято та наповнили його новими ідеями. Зокрема, масляний тиждень став останнім етапом підготовки до Великого посту. У цей період потрібно наблизитися до прощення, примирення з ближніми.

Традиції Масляної

Масляний тиждень починається у понеділок і закінчується в неділю. Було заведено першого дня Масниці ходити у гості та пекти перший святковий млинець, якого варто було віддати нужденним. У вівторок селяни влаштовували оглядини. А ще молодь влаштовувала знайомства, аби пригледітися до майбутнього чоловіка чи дружини.

У середу жінки мали спекти млинців та пригостити ним чоловіків своїх доньок. Вважалося, що чим багатший її стіл, тим більше теща вподобала чоловіка своєї дочки. У четвер починався так званий "розгул" – цього дня з розмахом влаштовували народні гуляння: водили хороводи, співали, каталися з гірок, розпалювали багаття та стрибали через нього, проводили кулачні бої тощо.

У п’ятницю влаштовували "тещині вечори". Жінка, що має заміжню доньку, мала навідатися до зятя, а він пригощав її млинцями. Теща брала з собою і подруг – вона мала похвалитися перед ними, як її шанує зять.

У суботу молоді жінки запрошували до себе в гості родичів чоловіка, насамперед свекрух.

У неділю влаштовували проводи зими. З цього дня починалася підготовка до Великого посту. Було заведено просити вибачення один в одного, поминати покійних. Народні гуляння завершувалися спаленням опудала, попіл же, що від нього лишився, розвіювали над полями, аби рік був урожайним.

Що не можна робити на Масляну

  • Роботи по дому можна виконувати лише в перші три дні. З четверга до неділі всю фізичну працю краще відкласти.
  • Сидіти вдома на самоті під час масляного тижня не рекомендується. Це час, коли слід від душі погуляти та повеселитися.
  • Приймати гостей треба беззастережно, а ще не відмовляти бідним та нужденним.
  • Під час масляного тижня заборонялося вінчатися у церкві.
  • Гостей приймали за багато накритим столом – інакше рік міг не задатися.
  • Переїдати вважалося злом, також варто було уникати м’ясних страв.

Нагадаємо, що розпочалась друга затяжна магнітна буря лютого. 

Джерело: PMG.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0