В Україні обрали слово 2023 року: воно було найпопулярнішим у соцмережах та ЗМІ
У 2023 році в Україні було обрано слово року, яке стало одним з найпопулярніших у соцмережах та ЗМІ, і пов’язане з російсько-українською війною, яка триває вже понад 8 років.
Словник «Мислово» — онлайн-словник неологізмів, сленгу та інших проявів сучасної української мови — вже водинадцяте обирає слово року. Основними критеріями при виборі слова року є його популярність та соціальна значущість.
ВІДЕО ДНЯВ 2023 словом року стало «мобілізація». Воно стало одним із найпоширеніших тегів у Twitter та Facebook. Також слово «мобілізація» часто згадувалося в ЗМІ, зокрема в новинних статтях, репортажах та інтерв’ю.
Слово «мобілізація» стало символом українського опору російській агресії. Воно нагадувало українцям про те, що для захисту своєї країни потрібно бути готовим до всього, навіть до найтяжчих випробувань. Окрім того, слово «мобілізація» набуло ширшого значення. Воно стало використовуватися для позначення будь-якого процесу мобілізації людських ресурсів, наприклад, мобілізації економіки або суспільства.
РекламаСеред інших претендентів на звання слова року, усі з яких цьогоріч пов’язані з війною, можна виділити такі:
Реклама* ухилянт — чоловік, який ухиляється від мобілізації. Ухилянтами також називають політичне керівництво країни, яке відмовляється брати на себе відповідальність за складні рішення та переводить стрілки на військових.
* яйця по 17 гривень — як символ корупції у Міністерстві оборони України.
* блокада/деблокада — у зв’язку з блокадою Росією українських морських портів та їх частковою деблокадою методом винищення Чорноморського флоту РФ; а також недружніми діями польських перевізників та фермерів, які також блокують кордон, завдаючи шкоди українській економіці.
Реклама* літо в Криму — теза начальника Головного управляння розвідки Кирила Буданова як символ завищених очікувань українського суспільства від контрнаступу.
* позиційна війна — термін набув популярності після публікації статті головнокомандувача Залужного про перехід війни на новий етап.
* конфлікт — несправджені очікування від контрнаступу призвели до значної турбулентності в українському суспільстві та серії конфліктів, найвидимішим з яких став конфлікт президента Зеленського та головнокомандувача Залужного.
* дрон — різке збільшення використання дронів, зокрема FPV та морських дронів мало суттєвий вплив на перебіг бойових дій в цьому році.
Єдиним словом з загальносвітового контексту у цьому списку стало ШІ (штучний інтелект), хоча й його присутність пов’язана з інтеграцією ШІ у військові системи.
Слова року за минулі роки:
- 2022: русский военный корабль, иди на х*й
- 2021: вакцина
- 2020: коронавірус
- 2019: діджиталізація
- 2018: томос
- 2017: безвіз
- 2016: корупція
- 2015: блокада
- 2014: кіборги
- 2013: євромайдан
Нагадаємо, що нардепи 11 січня розглянуть новий законопроєкт про мобілізацію.