Унікальні споруди Закарпаття вносять до Державного реєстру нерухомих пам’яток України
Про це подбала Закарпатська обласна прокуратура.
Упродовж 2023-2024 років зусиллями прокурорів Закарпаття вдалося досягнути важливих результатів щодо збереження пам’яток архітектури національного значення — Палацу графів Шенборнів та частини «Совиного гнізда».
ВІДЕО ДНЯПрокурори відстояли необхідність внесення Палацу графів Шенборнів до Державного реєстру. За позовом Мукачівської окружної прокуратури Закарпатський окружний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність селищної ради щодо виготовлення облікової документації на об’єкт та зобов’язав зробити все необхідне з метою його збереження. Також суд задовольнив вимогу щодо подання пропозицій про віднесення палацу до нерухомих пам’яток країни.
РекламаЗа апеляційною скаргою відповідача це судове рішення скасували. Надалі обласна прокуратура звернулася до Верховного Суду, який задовольнив касаційну скаргу, підтвердивши таким чином необхідність внесення Палацу графів Шенборнів до Реєстру.
Наразі рішення суду виконано. Облікову документацію на пам’ятку виготовили та направили до Міністерства культури та інформаційної політики України.
РекламаТакож завдяки прокуратурі після судових процесів постановою Кабінету Міністрів України у березні поточного року вже внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України ще одну унікальну споруду.
Йдеться про частину архітектурної пам’ятки «Совине гніздо» — амбар та винний льох. Вона знаходиться в центральній частині Ужгорода й датується кінцем ХVІІІ ст. Відтоді будівлю використовували для різних цілей: амбар належав королівській скарбниці, там розташовувалася пивоварня, діяло училище, а пізніше — столярна школа.
РекламаДо повномасштабного вторгнення рф в Україну у приміщенні проводили різноманітні ярмарки, фестивалі та конференції. А з 2022 року і до сьогодні «Совине гніздо» знають як один із найбільших центрів гуманітарної допомоги у регіоні.
Боротьба за збереження пам’ятки розпочалася у 2021 році. Тоді Ужгородська окружна прокуратура звернулася із позовними заявами до суду через виявлену бездіяльність виконкому Ужгородської міської ради.
Загалом Закарпатська обласна прокуратура упродовж останніх років заявила 27 позовів з метою збереження пам’яток культурної спадщини. Наразі 21 вже задоволений судом, інші перебувають на розгляді.
За цей час виконано 15 судових рішень. Більшість з них стосується саме зобов’язання органів місцевого самоврядування виготовити облікову документацію та подати пропозиції щодо внесення тих чи інших об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру.
Нагадаємо, закарпатське село може увійти до списку кращих туристичних сіл світу.