Уряд пропонує ввести важливу зміну з нового року
Кабінет Міністрів України звернувся до Верховної Ради з пропозицією ухвалити закон, що дозволить ліквідувати застарілу й скомпрометовану систему медико-соціальної експертизи (МСЕК).
Натомість запропоновано запровадити сучасну цифрову систему оцінки повсякденного функціонування людей.
ВІДЕО ДНЯУряд уже затвердив законопроєкт. Документ розробляли Міністерство охорони здоров’я разом з пацієнтськими організаціями та експертами.
За словами Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, стара система МСЕК — це віджилий механізм, що створює безліч незручностей для людей і є осередком корупції. Її варто замінити на сучасну модель, що спирається на нові принципи.
РекламаГлава міністерва каже, що люди з обмеженими можливостями повинні отримувати державну підтримку для повноцінного життя та роботи, і це має відбуватися максимально прозоро та зручно. Запропонована реформа МСЕК є першим і ключовим етапом на шляху до цього.
РекламаЗамість терміна «медико-соціальна експертиза» законопроєкт вводить поняття «оцінювання повсякденного функціонування особи».
Відповідно до законопроєкту, з 1 січня 2025 року замість МСЕКів діятимуть експертні команди з оцінювання, що включатимуть досвідчених лікарів. Вони працюватимуть у багатопрофільних лікарнях, де вже функціонують мультидисциплінарні реабілітаційні команди та є належні умови для обстеження пацієнтів. Оцінювання зможуть проводити як очно, так і дистанційно або на виїзді, відповідно до потреб пацієнта.
Ця нова система буде цифровізованою: направлення на оцінювання зможе надсилати лікар в електронному вигляді, а результати автоматично зберігатимуться в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери для подальшого використання в реабілітації, оцінці працездатності та призначенні соціальних виплат. Це усуває необхідність тривалих черг і переносу паперових документів між кабінетами.
РекламаЦифровізація також допоможе боротися з корупцією. Наприклад, лікарі, які проводять оцінювання, не знатимуть особи пацієнта, а пацієнти не знатимуть імен фахівців. Це мінімізує ризики корупційних домовленостей.
Раніше журналісти видання «Главком» повідомили, що ексголова МСЕК на Закарпатті може отримати підозру.