Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!
  • Головна
  • Життя
  • Гріємося по-новому: як у Закарпатті намагаються економити на паливі

Гріємося по-новому: як у Закарпатті намагаються економити на паливі

Гріємося по-новому: як у Закарпатті намагаються економити на паливі
Голова Закарпатської ОДА Василь Губаль відвідав школи Хустського району, аби перевірити стан котелень, котрі були обладнані новим твердопаливним устаткуванням коштом субвенцій з державного...

Голова Закарпатської ОДА Василь Губаль відвідав школи Хустського району, аби перевірити стан котелень, котрі були обладнані новим твердопаливним устаткуванням коштом субвенцій з державного бюджету.

ВІДЕО ДНЯ

Керівник краю проінспектував найбільші заклади: школи у Золотареві, Драгові та Копашневі. В усіх закладах наприкінці 2014-го – початку 2015-го були обладнані нові котельні, які дозволили відмовитися від споживання газу та ощадити бюджетні гроші, – повідомляє прес-служба Закарпатської ОДА.

Антон Довганич, директор Золотаревської школи, де навчаються понад 700 дітей, розповів, що з облаштуванням твердопаливних котлів у закладі стало тепліше – встановили два котли з опаленням дровами і вугіллям замість шести газових, і вийшли на більшу потужність. Що ж до економії, то, враховуючи здорожчання газу, за сезон мали б заплатити близько 500 тисяч гривень (стільки ж, до слова, і витратили на встановлення нових котлів та мережі), а з новим пальним – дровами і вугіллям – економлять від 40 до 50%. Тож окупність нової котельні становитиме близько двох років, остаточні параметри економії будуть відомі наприкінці опалювального сезону.

Реклама

Директор школи зазначає: "Наразі ж підрахунки такі: зазвичай школа використовувала за сезон газу стільки, що його вартість становила б понад 400 тисяч гривень, ціна ж за вугілля і дрова за половину опалювального періоду не перевищить 90 тисяч гривень. Тож економія очевидна. Крім того – позбуваємося залежності від газу, а це також важливо. Й усе це – з покращенням комфорту, бо котли сучасні, ефективні, і в закладі стало тепліше".

У школі в Драгові, де навчаються близько семиста дітей, теж задоволені економією за енергоносії. Директор школи Василь Бокоч розповідає: "Якби використовували газ, за сезон мали б заплатити від 630 тисяч гривень. Величезна сума! Тепер заплатимо від 350 до 400 тисяч. Остаточний підрахунок буде, як закінчимо опалювати, але заощадження відчутне". У Копашневі, котре теж має великий заклад, розрахований на близько тисячу учнів, то ситуація там подібна: нова котельня вже забезпечує 45% економії на енергоносії.

Реклама

Як розповів голова Хустської районної ради Олександр Липчей, що протягом останніх місяців у районі сім навчальних закладів отримали нові котельні – за рахунок коштів держсубвенції у Золотареві, Олександрівці, Драгові та Копашневі, два проекти здійснені спільно з організацією ПРООН у Нижньому Селищі та Вертепі), і Данилівська ЗОШ переведена на альтернативне опалення коштом районного бюджету. "На це рік також маємо серйозні плани. А через економію матимемо можливість "стимулювати" заклади та подовжити енергозберігаючі заходи", - зазначив Олександр Юрійович.

Голова Закарпатської ОДА, інспектуючи котельні, вивчав не лише результат, але і завдання, які виникли через новацію. "Перше, чим я цікавився – чи діти навчаються в теплі. Переконався, що так, й це радує, значить, ефект від роботи є. Друге питання – робота над тим, аби все системно організувати. Це і дрова, котрі мають бути належно підготовані. Й я дав відповідні завдання – прорахувати це все і забезпечити. Готувати сани навесні – тепер маємо діяти так. І починати забезпечувати дрова завчасно. І держлісгоспи мають продумати те, як поставляти дрова не лише належної якості, а й уже підготовані. Також у школах мають бути пристрої для розколювання дров – "колуни", як у нас кажуть. Загалом задоволений як показниками економії, так і якістю послуги. Рухаємося правильним шляхом. До слова, звертаємо увагу і на енергозаощадження – заміну вікон, тощо", - сказав Василь Губаль.

Як у Золотареві, так і в Драгові і в Копашневі директори шкіл акцентують: на пальному економлять, але тепер в операторів котелень більше роботи, а також слід облаштувати приміщення для зберігання та підготовки дров. Керівник області наголосив: нарешті слід працювати як господарі, влада допоможе, але результат роботи залежить і від хазяйського підходу на місцях. Ідеться про оптимізацію процесу забезпечення шкіл твердим паливом. Керівник краю дав відповідні доручення, щоби налагодити механізм співпраці влади на місцях, освітніх закладів і держлісгоспів. Керівники шкіл, освітянської галузі у районі та самої Хустщини просто на об’єктах отримали завдання вирішити господарчі питання, пов’язані з роботою котелень: від утеплення теплотраси і до облаштування території біля котельні.

Реклама

Підсумовуючи тему, голова ОДА акцентував на кількох результатах, що їх принесло облаштування нових котелень. По-перше, встановлені котли українського виробництва, а значить є робота підприємствам держави, також і краю, адже працювали і місцеві майстри. Також - кошти замість закупівлі газу надходять за дрова у держлісгоспи, значить, і закарпатці, які працюють там, отримують зарплату, а область - податки. По-третє, відмова від використання газу для опалення в бюджетних установах – це черговий крок до енергонезалежності України.

"Загалом щодо шкіл маємо кілька акцентів. От мене на сесії Хустської райради запитували, чи варто зараз займатися, до прикладу, облаштуванням внутрішніх вбиралень, тощо. Я переконаний: маємо працювати для фронту, маємо тримати внутрішній, "другий фронт" тут, в області, але повинні працювати і на перспективу – для нашого нового покоління, для добробуту і комфорту дітей. Як не дбати про те, аби діти виховувалися і навчалися в хороших умовах, здобували якісну освіту? Тому школам і садочкам – постійна увага", - акцентував Василь Губаль.

Наразі ж кошти, отримані краєм як держсубвенція для заходів енергозаміщення та енергозбереження, використана, результат роботи є, так само і проектів, здійснених коштом області та районів. Лише у Хустському районі за останні кілька місяців сім навчальних закладів отримали новітні котельні на твердому паливі. А в області таких – понад тридцять. Й окрім субвенції з державного бюджету, котра була виділена на ці цілі у розмірі 14, 6 мільйона гривень, були залучені кошти обласного та місцевого бюджетів та міжнародних проектів. У новому сезоні ці роботи продовжаться: обласна рада передбачила близько 36 мільйонів гривень на заходи з енергозаміщення та заощадження. Стратегічна мета – протягом 2015-го року повністю відмовитися від використання газу в опаленні бюджетних установ та перейти на альтернативні й економні способи опалення.

До слова, Золотарівська школа вслід за новою котельнею вже скоро матиме нову "обновку" – рішенням Хустської районної ради виділено кошти на облаштування там спортивного майданчику зі штучним покриттям. Загалом економія коштів, яка досягається через заходи енергоощадження та енергозаміщення, дозволить в освітніх закладах виконати проекти, спрямовані на покращення навчального процесу.

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно