Один дзвінок — і «прилетить» перевірка: з 1 жовтня в Україні запровадять зміни

З 1 жовтня Державна служба з питань праці матиме нову підставу, щоб провести позапланову перевірку роботодавців.
В Україні восени почне діяти нововведення з перевірками роботодавців під час воєнного стану. З 1 жовтня Держпраці зможе позапланово перевірити роботодавця після заяви працівника або ж профспілки. Підстава — встановлення фактів мобінгу.
ВІДЕО ДНЯДля початку варто пояснити, що таке мобінг. Це — систематичне психологічне насильство, яке вчиняється щодо працівника (чи групи працівників) з боку колег, керівництва або підлеглих з метою його приниження, ізоляції, дискредитації або витіснення з робочого місця.
РекламаОсновними ознаками мобінгу є цілеспрямованість та регулярність. Тобто, це не одноразовий конфлікт, а послідовна, тривала негативна поведінка. Жертва часто опиняється в беззахисному становищі. Її можуть ображати, ігнорувати, висміювати. Не виключені наклепи, постійні придирки, ізоляція, заниження ролі чи заслуг.
В Україні мобінг вже офіційно заборонений законом. Згідно з Кодексом законів про працю (ст. 25-1), роботодавець зобов’язаний запобігати та реагувати на такі випадки, а працівник має право звернутися зі скаргою, у тому числі до Держпраці.
РекламаЗ 1 жовтня 2025 року, за новими правилами, державні інспектори з праці зможуть проводити позапланові перевірки, якщо буде подано скаргу на мобінг. В Україні посилюють захист прав працівників під час воєнного стану.
Таким чином, після заяви перевірка «прилетить» позапланово, щоб якомога швидше встановити факти порушення та захистити працівника.
Нагадаємо, в Україні хочуть запровадити новий формат роботи.