На Воловеччині депутати не зуміли прийняти бюджет району
В останні дні минулого року прийнято обласний бюджет на 2015 рік. Цими ж днями в районах і містах обласного значення відбуваються сесії, на яких теж приймають бюджети.
ВІДЕО ДНЯНеоднозначна ситуація склалася у Воловецькому районі, де вчора депутати не прийняли головний фінансовий документ, оскільки заплановані видатки не можуть перекрити фінансову потребу бюджетних закладів.
Вчора, 14 січня, група депутатів Воловецької райради, голів сільських і селищних рад на чолі з головою райради Іваном Щербейом та т. в. о. голови райдержадміністрації Олегом Ціником прийшли на зустріч з головою обласної ради Володимиром Чубірком та в. о. голови облдержадміністрації Михайлом Рівісом зі своїми проблемами.
Реклама«Ми глибоко стурбовані ситуацією, що склалася у нашому гірському депресивному дотаційному районі у зв’язку з прийняттям Закону України про Державний бюджет України на 2015 рік та щодо реформи міжбюджетних відносин», – мовили вони.
Як свідчить аналіз, у 2015 році Воловецький районний бюджет забезпечує фінансування лише загальноосвітніх шкіл, школи-інтернату та на 50 відсотків – медичної галузі. Видатків на фінансування дошкільних установ, закладів культури, позашкільних установ, соціальних служб для дітей та молоді вистачає лише на якихось 4 місяці 2015 року.
РекламаОсобливу стурбованість викликає утримання апарату управління сільських і селищних рад. В умовах гірського району, де нема відповідної бази оподаткування, лише 2 селищні та одна сільська є самодостатніми, більшість же сільських і селищних рад не зможуть функціонувати у 2015 році.
Згідно з новим Бюджетним кодексом з місцевих бюджетів забрали низку податків, додавши їм нові, але чіткого механізму наразі ще не вироблено. Тому такий дотаційний район, як Воловеччина, і зіткнулася із проблемами, які не в змозі вирішити самотужки. Тому звернулись по допомогу до обласної влади.
Володимир Чубірко невідкладно зібрав розширену нараду за участю голови постійної комісії облради з питань бюджету Владислава Адама та директора департаменту фінансів ОДА Петра Лазара, щоб розібратись по суті.
РекламаУ нараді також взяли участь перший заступник голови облради Михайло Попович, депутати облради від Воловеччини Іван Курах, Михайло Реблян та Мирослав Щербей.
Дискусія була жвавою та сприяла розумінню проблеми – у цьогорічному державному бюджеті не передбачено міжбюджетні трансфери на утримання органів місцевого самоврядування (сільських і селищних рад), а потреба Воловеччини на це – понад 5 млн грн., яких просто нема. Іншими словами, сільські та селищні ради, як стверджували представники Воловеччини, не зможуть нормально розпочати рік та функціонувати далі.
Михайло Риблян окреслив мету приїзду в область воловеччан, які хочуть гарантій, що влада краю цього разу, як і раніше, не залишить їх наодинці з проблемами.
Слушними були думки депутатів облради Івана Кураха та Мирослава Щербея. Вони зазначили як позитив, що депутати райради та керівники територіальних громад приїхали на діалог з владою області – «це вже добре, бо переживають за район. Їм буде надана підтримка і вони, ясна річ, затвердять районний бюджет на 2015 рік, а далі – поступово вноситимуть зміни. А депутати обласної ради, як і завжди, підтримають сільських голів».
На переконання Михайла Поповича, дотація буде й на цей рік для гірських районів, однак доки обласний бюджет не пройде експертизу, а це – кінець лютого, доти допомогти грішми неможливо. Однак влада не залишить гірський район без підтримки і винайде механізм для цього.
Михайло Рівіс повідомив, що Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час селекторної наради з головами обласних державних адміністрацій та головами обласних рад, на якій йшлося про бюджетну децентралізацію, наголосив, що регіони отримають, з одного боку, більше прав, а з іншого – більше повноважень. Місцеві громади матимуть можливість збирати кошти і направляти їх на лікарні, школи, дороги. І звітувати громадянам про те, як витрачаються зібрані податки. Було також озвучено, що держбюджет буде переглянутий у лютому ц. р. Зараз виконавча влада краю готує пропозиції по вирівнюванні бюджету. Тож і ситуація щодо Воловеччини буде вирівняна. Але, схоже, зазначив М. Рівіс, проблема району закладена у самій системі адмінустрою району, адже ці проблеми виникають з року в рік. Тому це питання треба вивчити як слід.
Вислухавши всіх учасників наради, Володимир Чубірко зазначив, що 2015 рік буде роком бюджетних випробувань. І ці випробування треба пройти, бо в країні війна. Така доля спіткає самоврядців як нашої, так й інших областей України. Тому необхідно невідкладно намітити подальший план дій, узгодити його з департаментом фінансів ОДА, знайти механізм вирішення питання, прийняти районний бюджет на 2015 рік і рухатись далі.
Реклама«Виконавча і самоврядна влада краю завжди приділяла і приділятиме значну увагу гірським районам. Сьогодні ми, як і раніше, допоможемо вийти з ситуації, яка насправді є непростою, але завтра ніхто грошей не підкине – їх треба навчитися заробляти, – наголосив Володимир Володимирович, – та стати лицем до причин, які тягнуться шлейфом з року в рік. Зокрема, тенденція у системі адмінустрою і мережі. Її однозначно потрібно переглянути. Інакше й далі матимемо щось на зразок перетягування бюджетної ковдри».
Після узгодження позицій з департаментом фінансів, було прийнято рішення підтримати сільські ради з тим, аби вони розпочали новий рік у нормальному режимі.