В області оновлюватимуть медицину
У Закарпатській ОДА відбулася зустріч керівника області з представниками медичної галузі для обговорення перспектив реформи в системі охорони здоров'я.
ВІДЕО ДНЯВасиль Губаль запросив на зустріч медичну еліту, щоби почути бачення стосовно конкретних кроків реформи в контексті особливостей Закарпаття, повідомляє прес-служба ОДА.
В обговоренні взяли участь голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, доктор медичних наук, професор Геннадій Слабкий, завідувач кафедрою громадського здоров'я ФПО УжНУ Іван Рогач, керівник управління охорони здоров'я ОДА, депутат обласної ради Василь Скрип.
РекламаПриводом для спілкування стало те, що для нашої області пропонується пілотний проект реформування медичної сфери, який передбачає суттєву реорганізацію системи. Зокрема, йдеться про посилення первинної ланки надання медичної допомоги та оптимізацію закладів інших рівнів, у тому числі, зі створенням госпітальних округів, які включатимуть по кілька адміністративно-територіальних одиниць краю, та ряд інших новацій.
З-поміж іншого, ідеться про те, що в певних центрах сконцентруються можливості для надання медичної допомоги, а деякі заклади на місцях скоротять чи ліквідують. Саме таке бачення пропонують із Міністерства охорони здоров'я. Подібні пілотні проекти здійснюються у Вінницькій і Дніпропетровській області.
РекламаЧи не основною тезою розмови стало те, що для Закарпаття потрібне власне бачення. Реформувати медицину області слід винятково з врахуванням характеру регіону – наголошує голова Закарпатської ОДА. Василь Губаль вважає підходи, пропоновані з центру, не в усьому відповідні для Закарпаття, адже в окремих районах потрібні підрозділи, які б могли надати кваліфіковану медичну допомогу. Зокрема, й через, так би мовити, географічну специфіку області як гірського краю. Водночас керівник області зазначає, що підходити до реформи слід виважено – прагнучи новацій, але лише в інтересах громад.
Голова ОДА наголосив на тому, що певні заклади охорони здоров'я на місцях справді потребують оптимізації. Нерідко буває так, що в лікарні, яка обслуговує 5 хворих в стаціонарі, персоналу в кілька разів більше, ніж пацієнтів. А це – нераціональне використання бюджетних коштів у той час, коли в інших селах амбулаторії потерпають від браку ресурсів. У кожному разі, до процесу оптимізації слід підходити виважено й спілкуючись із громадою – вважає Василь Губаль.
Начальник управління охорони здоров'я ОДА Василь Скрип наголошує, що пілотний проект Закарпаттю потрібен, адже він, з-поміж іншого, передбачає допомогу в розвитку первинної ланки надання медичної допомоги (так званих "дільничних", або ж сімейних лікарів), і надходження на розвиток цієї сфери коштів з державного бюджету.
РекламаСеред акцентів, наведених фахівцями, і те, що внаслідок запровадження нових підходів якість надання медичних послуг покращиться, адже буде "увімкнено" конкурентну складову – пацієнти зможуть на власний розсуд обирати, у кого з медиків певних ланок обслуговуватимуться. Відтак фахівці на місцях працюватимуть над постійним підвищенням кваліфікації.
Підсумовуючи, керівник області наголосив: "Реформи в галузі необхідні. Втім, вони повинні відбуватися так, аби не нашкодити вдалим практикам, і лише з таким баченням, щоби запровадити нові підходи якісно та в інтересах людей". "У цілому ми готові підтримати ідеї пілотного проекту, але за умови, що в його реалізації будуть враховані особливості Закарпаття" – сказав Василь Губаль.
Водночас, на думку фахівців, на Закарпатті спершу годиться завершити реформу надання первинної медико-санітарної допомоги з передбаченою оптимізацією закладів, а відтак – впроваджувати пілотний проект медичної реформи, котрий передбачає більше системних змін.
Голова ОДА акцентує: "При здійсненні змін не варто рубати з плеча. Водночас у медичній сфері потрібні, ба більше, необхідні реформи. Тому будуть і кадрові рішення – саме з огляду на потребу здійснення якісних змін. Але знову наголошу: при втілення реформи необхідно врахувати специфіку Закарпаття".
Також на зустрічі наголосили: слід мати на увазі, що в повній мірі медична реформа може відбутися після реформи адміністративно-територіальної. Обговорили і проблеми медичної освіти та тему інституту сімейних лікарів.
Учасники обговорення висловили ідею в найближчий час організувати нараду про медичну реформу й її конкретику в одному з районів краю неодмінно з участю представників сільських закладів охорони здоров'я, аби пояснити представникам галузі особливості проекту. Керівництво медичної сфери в області пропонує провести семінари із виконавцями реформи, обґрунтувавши пріоритети змін.