Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
 • Facebook 288 000+
  Найбільша новинна спільнота Закарпаття
 • Telegram 13 100+
  Миттєво повідомляємо про найголовніше
 • Instagram 15 500+
  Тримаємо в курсі всіх подій
 • Відразу сповіщаємо важливі новини
 • Viber 20 000+
  Канал головних новин Закарпаття та України
 • YouTube 1500+
  Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!
 • Головна
 • Життя
 • У Мукачеві підбили підсумки транскордонного проекту по навчанню лісівників

У Мукачеві підбили підсумки транскордонного проекту по навчанню лісівників

У Мукачеві підбили підсумки транскордонного проекту по навчанню лісівників
У Мукачеві відбулася прес-конференція за підсумками транскордонного проекту «Безперервне навчання лісівників задля кращого ведення лісового господарства» (HUSKROUA/1001/028), головною метою якого...

У Мукачеві відбулася прес-конференція за підсумками транскордонного проекту «Безперервне навчання лісівників задля кращого ведення лісового господарства» (HUSKROUA/1001/028), головною метою якого було створення умов для покращення професійного навчання лісівників, зокрема щодо питань сталого багатофункціонального наближеного до природи ведення лісового господарства та посилення співпраці лісівників з навчальними закладами прикордонних територій.

Леся Лойко, голова ГО Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА», керівник проекту розповіла, що транскордонний проект передбачав налагодження співпраці між лісівниками та закладами підвищення кваліфікації Словаччини та України. Головні виконавці ГО «ФОРЗА» та Національний лісовий центр (Словаччина). «Впровадження проекту здійснювалося на прикордонних територіях: в Україні на території Закарпатської, Івано-Франківської областей (найбільше вкритих лісом в Карпатському регіоні), у Словаччині - на території Кошицького та Пряшівського самоврядних країв, – каже Леся Лойко. – Ми ставили дві великі цілі. По-перше, створення умов та їх покращення для безперервного навчання лісівників прикордонних областей Словаччини та України. Нашою ціллю було включення у навчальну програму курсів з підвищення кваліфікації лісівників нової теми - наближеного до природи лісівництва. В рамках проекту розроблено навчальну програму тренінгів, (підготовлено) видали перший в Україні посібник для навчання з питань багатофункціонального наближеного до природи лісівництва, створено навчальні демонстраційні об’єкти наближеного до природи лісівництва, по два в Словаччині та Україні. Лісівники на практиці можуть перевірити, яким чином можна господарювати у лісі уникаючи суцільних зрубів. Наближене до природи лісівництво є дуже хорошою альтернативою діючій системі лісогосподарювання, яку може і має взяти на озброєння Державна агенція лісових ресурсів України. Задля впровадження наближеного до природи лісівництва ми співпрацюємо з відомими експертами і пропагуємо його більше 10 років, тому практичне навчання лісівників є дуже важливою складовою успішного застосування цієї системи господарювання. Загалом у рамках проекту пройшли навчання 204 особи ( 63 з яких у Словаччині). Це і лісівники-практики, студенти вузів, фахівці обласних управлінь лісового господарства. Більша частина навчання проходила у лісі безпосередньо на спеціально створених демонстраційних об’єктах.

За словами Лесі Лойко, друга ціль проекту – започаткувати і покращити співпрацю між лісівниками і навчальними закладами України та Словаччини. «Ми організували для українських лісівників, науковців, викладачів вишів, представників природоохоронних організацій 5 поїздок на лісові території України та Словаччини, в яких взяли участь 180 осіб. Поїздки вилилися додатково в укладення договорів співпраці між лісівниками та навчальними закладами. Ще раніше була створена веб-платформа дистанційного навчання і обміну досвідом (www.foresterslearning.eu) - електронний посібник, в якому всі ті напрацьовані теми викладені (українською та словацькою мовами). Це перший подібний підхід в Україні до того, щоб використовувати електронні засоби безперервного навчання лісівників», - додала керівник проекту.

У Мукачеві підбили підсумки транскордонного проекту по навчанню лісівників – 01

Мілан Сарваш, директор інституту Національного Лісового Центру м. Зволен в Словаччині, менеджер словацького партнера проекту, зауважив, що в Центральній Європі, у Словаччині та Україні навіть не усвідомлюють, що для нас означають Карпати. «Карпати належать до найміцніших екосистем у рамках Європи. З одного боку ці ліси існують та розвиваються надійно і перспективно, а з іншого їх і надалі будуть використовувати люди, - каже Мілан Сарваш. - Однією з можливостей, як утримати стійкість, багатофункціональність і продуктивність цих лісів у майбутньому, є наближене до природи лісівництво. У нас на теренах східної Словаччини і у вас, на Закарпатті та інших гірських регіонах України є простір, де ми можемо разом впроваджувати сучасні способи спільного лісового господарювання. Саме тому ми вирішили реалізувати цей проект, аби перенести досвід зі словацької території на українську і навпаки».

Рудольф Бруханік, співробітник Генеральної дирекції Лісів Словацької республіки, високопрофесійний експерт проекту зі словацького боку, розповів, що його головним завданням було підготувати навчальну програму, якою б керувалися не лише учасники семінарів-тренінгів, а яку можна було б запровадити у навчанні лісівників у рамках України: «Цю програму було сформовано на 50% на базі теоретичних знань, а 50%- на практичних. Для цього ми в Словаччині підготували дві демонстраційні навчальні площі в різних типах лісу, учасники мали можливість побачити на власні очі, як виглядає ліс з використанням підходів наближеного до природи ведення лісового господарства і на практиці спробувати, як можна у такому лісі вести господарство майбутнього. 14 українських тренерів, що набули навичок викладання на демонстраційних ділянках, в майбутньому зможуть викладати цю тему вже для українських спеціалістів».

Ганна Дідик, заступник директора Українського центру підготовки, перепідготовки та підвищення кадрів лісового господарства «Укрцентркадриліс», додала, що завдяки проекту було вдосконалено навчальний процес Карпатського регіонального навчального центру, де проходять підвищення кваліфікації фахівці із західних областей України. «Щороку 220 майстрів лісу проходять підвищення кваліфікації, а пробні площі використовуються як демонстраційні об’єкти наближеного до природи лісівництва», - каже Ганна Дідик.

Микола Чернявський, експерт проекту, доцент кафедри екології Національного лісотехнічного університету м.Львів, прокоментував вихід спеціального посібника для лісівників: «Ця книжка є першою в Україні, яка буде описувати підходи наближеного до природи лісівництва в Україні та Словаччині. Тут просто та дохідливо висвітлено питання, які стосуються наближеного до природи лісівництва». За словами Миколи Чернявського, важливою у проекті була можливість обмінятися думками у лісі зі словацькми колегами. «Цей проект дав напрацювання для викладачів університетів, - додає доцент. - Частина цього матеріалу буде складовою програм університетів».

Леся Лойко також озвучила ідеї роботи ГО «ФОРЗА» на майбутнє. «У нас є ідея проекту навчання дітей та громад у лісі. Хотіли б додати інноваційну складову. Також плануємо більш глибше опрацьовувати тему з навчання лісівників. До речі, за тиждень в Україні святкуватимуть День лісівника. Наша пропозиція -- спробувати започаткувати День лісу в країні задля налагодження і підтримки постійного діалогу лісівників з громадскістю. Наші колеги зі Словаччини навесні цілий тиждень святкують «Лісові дні», які більш спрямовані на громаду, а не на фахівців галузі.

Проект впроваджувався протягом 2,5 років у прикордонний областях України та Словаччини. Серед результатів проекту: розроблені програми тренінгів з наближеного до природи та багатофункціонального ведення лісового господарства, внесені зміни до програми підвищення кваліфікації лісівників-практиків, створені навчальні пробні площі, видано путівники об’єктами наближеного до природи лісівництва Словаччини та України на словацькій, українській та англійській мовах, проведені навчальні курси та семінари з обміну знаннями та досвідом, підготовлені тренери з питань наближеного до природи та багатофункціонального ведення лісового господарства, створено навчальний веб-портал, підготовлено посібник з наближеного до природи лісівництва та багатофункціонального ведення лісового господарства в Україні та Словаччині, укладено договори про співробітництво між лісівниками і навчальними закладами України та Словаччини.

Схожі публікації

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно