Маємо першу закарпатську виставу про Шевченка
6 березня в Закарпатському обласному академічному театрі ляльок «Бавка» відбулася прем’єра вистави «Сторінки щоденника поета», присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. А після постановки з її творцями спілкувалися представники журналістського клубу «Театрал Закарпаття».
ВІДЕО ДНЯВ основу вистави «Сторінки щоденника поета» лягли уривки з двох п’єс закарпатського письменника Олександра Гавроша, який уже кілька років творчо осмислює життя Кобзаря. Жанр постановки складний – експериментальна художньо-публіцистична вистава. Вона відтворює період заслання поета, заглиблюється у внутрішній стан людини, що, перебуваючи у неволі, при забороні писати і малювати, все ж таки не духовно не ламається і навіть створює шедеври. Яскравим документом того часу є щоденник Тараса Шевченка. Саме його творчо переосмислювали і драматург, і режисерсько-постановочна група.
Режисером став провідний актор театру Микола Карпенко, який зіграв і головну роль. Він називає постановку своєрідною «літературною солянкою», де поєдналися і вірші, і пісні, і танці, і рядки щоденника. Розповідає, що «актори під час роботи повністю занурилися у творчість Великого Кобзаря. Відчули його як живу людину, митця. До того ж вистава побудована так, що майже кожен актор протягом дійства грає роль Шевченка».
РекламаЦікаво, що вірші актори відбирали самі. Як глядачі, вони здивовані, наскільки актуальними є твори Тараса Шевченка.
Головний режисер театру Наталія Орєшнікова каже, що, крім «Сторінок щоденника поета», цього року планують ще поставити «Кобзарик» для молодших глядачів за віршами генія України. Над нею працює відомий режисер Олександр Куцик.
РекламаАвтор п’єси Олександр Гаврош загалом задоволений роботою. Дивується, що за місяць можна поставити виставу. Для порівняння розповідає, що в дніпропетровському театрі над виставою до ювілею Шевченка працюють більше року.
Професор УжНУ Сергій Федака каже, що перегляд навіяв йому спогади про солдатські роки. «Переданий весь ідіотизм солдатського існування. Все осмислено тонкою натурою митця й передано у вигляді марень, снів, нервового співу, буяє навіть еротична фантазія. З погляду солдатської психології все відтворено реалістично. Вистава вдалася».
Цікаво, що «Сторінки щоденника поета» – перша закарпатська постановка про Тараса Шевченка. Раніше ставилися вистави за його творами, а от про самого поета і художника досі на професійній сцені їх не було.
РекламаІванка Когутич, медіацентр УжНУ