Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Про перспективи створення на Закарпатті угорського округу

Про перспективи створення на Закарпатті угорського округу
21 листопада Верховна Рада ухвалила перший закон з євроінтеграційного пакету – зміни до виборчого законодавства. «За» голосували конституційною більшістю у 365 народних депутатів. Проти були лише...

21 листопада Верховна Рада ухвалила перший закон з євроінтеграційного пакету – зміни до виборчого законодавства. «За» голосували конституційною більшістю у 365 народних депутатів. Проти були лише комуністи. Прийняття нового закону про вибори кардинально не змінює систему голосування, однак має суттєвий вплив на Закарпаття. У новій редакції закону (ст. 18) ідеться, що межі одномандатних округів визначаються з урахуванням інтересів членів територіальної громади та компактності проживання на відповідній території національних меншин. Отже, згідно з новим положенням, місця, де компактно проживають окремі національні меншини, повинні входити до одного виборчого округу. У випадку, якщо кількість виборців, що належать до національної меншини, є більшою, ніж необхідно для формування одного виборчого округу, округи формуються таким чином, щоб хоч в одному з них виборці, які належать до нацменшини, становили більшість від кількості виборців.

ВІДЕО ДНЯ

Найчисельнішою нацменшиною на Закарпатті є угорці, що нараховують близько 150 тисяч чоловік і компактно проживають у Берегові, Берегівському районі, а також у прилеглих до нього угорських селах сусідніх районів: Виноградівщини (так звана Затисянщина), Ужгородщини та Мукачівщини.

Таким чином уже на наступних виборах до Верховної Ради України може бути сформовано угорський округ, але не відомо, в яких межах. Справа в тому, що закон регламентує тільки принципи, за котрими будуть формуватися округи. А безпосередньо перед виборами їх межі має оголосити ЦВК. Окрім того, як показує практика, у нас полюбляють змінювати закони про вибори перед голосуванням. А враховуючи те, що закон підписувався під саміт Україна – ЄС, то перед виборами його ще можуть «переосмислити».

Реклама

Варто зазначити, що подібний округ вже існував на виборах у 1998 та 2002 роках, коли голосування проводилося за змішаною системою. У 1998-му цей округ тягнувся аж до Солотвина в Тячівському районі. У 2002 році округів було на 1 більше, тому конфігурація змінилася. Відрізали частину угорських сіл Мукачівщини та додали кілька сіл Виноградівського району. Потім набула чинності пропорційна система, і потреба в ньому відпала. А під час останніх парламентських виборів, коли знову була повернута змішана система, виборчі одномандатні округи поділили зовсім по-іншому, таким чином, щоб угорці не становили більшості в жодному з них.

Важливим є факт, що офіційний Будапешт у зв’язку з цим неодноразово наголошував на створенні угорського виборчого округу на Закарпатті. Цим кроком наша влада гарантовано б забезпечила українським угорцям представництво у Верховній Раді мінімум одного депутата. У 2011 році це навіть стало причиною непідписання, уперше за 18 років, протоколу міжурядової комісії України та Угорщини щодо прав нацменшин.

Реклама

Отже, якщо новий закон усе-таки набуде чинності, тоді, щоб максимально охопити місця компактного проживання угорців, потрібно буде включити до складу угорського округу повністю або частково райони, які знаходяться у прикордонній смузі: частину Ужгородського району, Берегово і район, окремі села Мукачівщини та Виноградівщини. У такому разі навіть без угорських сіл Хустщини та Тячівщини угорці тут становитимуть більшість.

Як би там не було, але, якщо новий закон набуде чинності, межі округів точно будуть змінені. Як саме, залежить від багатьох факторів, у тому числі політичної волі влади, внутрішньої ситуації в країні перед виборами, підписання чи непідписання договору про асоціацію з ЄС та багатьох інших.

Руслан Фатулад

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно