В Ужгороді обговорили тему створення на Закарпатті Ради захисту прав пацієнтів та лікарів
2 жовтня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція, головною темою якої стало створення на Закарпатті Ради захисту прав пацієнтів та лікарів.
ВІДЕО ДНЯІз журналістами зустрівся Заслужений лікар України, кандидат медичних наук, протоієрей Степан Біляк, який презентував Статут Ради, детальніше розповів про роботу новоствореної організації, про те, як діятиме Рада та кого об’єднуватиме.
«Ми зрозуміли, що настав час щось робити, щоб захистити права як пацієнтів, так і лікарів, - каже Степан Біляк. – Захист прав пацієнтів існує в Україні ще з 2002 року, на рівні держави тоді було відкрито відповідну раду. А тепер ситуація у медицині, яку бачите і знаєте, вимагає активних дій. Критичні випадки, коли не надається фахова допомога хворим, примушують мене як лікаря задуматися. З боку адміністрацій лікарень чиняться такі дії, від яких треба захистити лікарів, особливо здібних, які мають свою позицію, не дають нікому хабарів. В Україні ще нема організації, яка б захищала лікарів, а не тільки пацієнтів».
РекламаСтепан Біляк детально проаналізував завдання, виписані у Статуті новоствореної громадської організації. А також заявив, що з часу попередньої прес-конференції на нього чиниться тиск з боку керівництва медициною. Викликали до керівництва обласної лікарні і сина Степана Біляка, який працює онкохурургом-урологом. Йому погрожують звільненням за те, що «пішов щляхом батька». «Шлях батька – це тільки підвищення кваліфікації, про що свідчить наукова ступінь Степана, його навчання у Києві, стажування в Німеччині, він продовжує стажуватися з окремих аспектів медицини і сьогодні. Але, як бачите, такі фахівці практично не потрібні», - прокоментував лікар.
«Вже з цього, що я сказав, можете зрозуміти, яка мета нашої організації. Ми і до цього часу у газеті «Карпатська Україна. Красне Поле» публікували інформацію про стан медицини, і робитимемо це і надалі», - каже він, пояснюючи одне із завдань Ради – сприяння збору, узагальненню, аналізу та розповсюдженню інформації, що стосується правових аспектів медичного обслуговування громадян, їх популяризація та всебічне висвітлення.
РекламаДалі Степан Біляк розповів: «Одним з основних наших завдань буде сприяння підвищенню якості медичної допомоги шляхом: проведення незалежних громадських експертиз якості медичних послуг, лікарських засобів, предметів медичного призначення та обладнання; сприяння підвищенню рівня освіти та кваліфікації і професійного рівня медичних спеціалістів; участь у проведенні наукових конференцій, з’їздів, лекцій, семінарів, симпозіумів, курсів та інших науково-освітніх заходів на національному та міжнародному рівнях. Це мабуть найважливіше завдання. Ми це робили і раніше, я долучався до проведення конференцій, конгресів за участі лікарів з різних країн світу. Та сьогоднішні умови не сприяють підвищенню якості роботи лікарів, бо це дуже витратна справа. Навіть умудряються лікарі не відвідувати курси спеціалізації та курси підвищення кваліфікації. Але якщо ти ніде не вчишся, то не можеш бути спеціалістом висококваліфікованим! Натомість приносять довідку, що нібито проходили курси, а в цей час продовжували працювати, і навіть головний лікар не скаже: «Чому ти на роботі, а не на курсах?» Це боротьба не тільки з адміністрацією, а і на рівні міжлікарських стосунків. На інвестицію в себе не кожен хоче виділити гроші, хоча, думаю, багато з лікарів мають на це кошти. Ви бачите, лікарі не є бідні, навіть у радянський час хороший лікар не був бідний. Але нікому не хочеться витрачати свої кошти, кожен хотів би надіятися на державу, як це колись було при радянській владі. Хоча зрозуміло, її підтримки вже не буде у такому об’ємі, як це було раніше.
Щодо аналізу медичної документації, історій хвороб, лікарських препаратів, можу сказати одне: я це пробував робити і раніше, та при «помаранчевій» владі мені взагалі не було доступу до лікарні, та й потім якщо хотів зробити аналіз історії хвороби, адміністрація лікарні у цьому мені відмовляла, мотивуючи, що це стосується хворого і не можуть надати ці дані. Але ж ніхто б не дозволив собі публікувати дані людини, бо за це є кримінальна відповідальність. Тоді для чого перешкоджати у доступі? Хіба що, щоб не виявити злочини?
Наприклад, одна з хворих з Іршавського району 17 разів лежала в лікарні, 7 разів її оперував лікар Попович С.І., завідувач онкологічного відділення і жодного разу не зробив операцію, яка б привела до позбавлення пухлини. Ми її прооперували з сином у нашому Духовно-медичному центрі. Це була 8-ма операція і вже наступного дня жінка сказала, що вона як на світ народилася. Лікарі провели експертну оцінку історії хвороб, які надав їм головний лікар Яцина Ю.Ю. Вирішили, що лікуючий лікар поступав правильно. А якщо у такій експертизі буде брати участь член нашої Ради, кваліфікований лікар, то такі гріхи не можна буде робити. Питання буде стояти таким чином, щоб на них отримати правдиві відповіді. А відповідь повинна бути фахова і така, яка дійсно повинна бути у зв’язку з тими діями, до яких вдався той чи інший лікар.
РекламаАналіз та узагальнення методів захисту прав пацієнтів для більш ефективного практичного їх застосування.
Ми будемо відстоювати право пацієнтів на безплатне медичне лікування. Не кожен пацієнт має можливість навіть самостійно віддячити, а не те, що оплатити якусь суму, яку від нього просять медичні працівники. Я недавно був у приймальні начальника управління охорони здоров’я Закарпатської ОДА Романа Шніцера, виходить від нього заплакана жінка і каже, що її чоловіка довели до інвалідності. І при цьому лікар вимагав від сім’ї гроші, й для медсестер просив додатково. Хоча недавно медсестри обласної лікарні заявили, що хворі розповідають, що лікарі просять від них гроші нібито для медсестер, але ті цих грошей не бачили.
Активна робота щодо виховання почуття власної гідності у кожного пацієнта, розвиток переконання в можливості реального впливу на якість медичного обслуговування в медичних закладах.
Пацієнт і сьогодні, особливо наш закарпатський, дивиться на лікаря, як на Бога. Пацієнт довіряє білому халату. Раніше це було залужено. Але на сьогодні багато лікарів не відповідають тим якостям, яким повинні відповідати – ні духовно, ні навіть фізично. Хворі терплять, бо не можуть більше нікуди звернутися, на приватну лікарню не мають коштів, а там відношення дійсно інакше. Таким чином, ці хворі страждають. Ви знаєте, що медицина є профілактична, всі ми знаємо, що краще біду попередити, ніж далі з нею справлятися. Краще попередити захворювання, особливо інфекційні. Попередити можна і страждання деяких хворих. Зробимо все для того, щоб хворі до нас зверталися ще тоді, коли вони у медичному закладі і бачать, що від призначеного лікування їм не краще. Закликаємо у таких випадках звертатися за нашим телефоном: 050-534-38-43.
На цьому етапі ще можемо здійснити аналіз правильності лікування і випередити проблему. У випадку тієї хворої, що мала рак сечового міхура. Ця біда могла бути ліквідована ще під час 1-2-ї госпіталізації, а не після 17-ї.
Утвердження в колективі кожного медичного закладу засад загальнолюдської моралі.
Безумовно, сьогоднішня мораль диктується тією ситуацією, в якій живемо. Медицина, і в тому числі фармація, не є медичною допомогою, а великою мірою є бізнесом. Тут уже є порушення моралі. Якщо ти хворого навіть не хочеш оглянути, по 2-3 дні хворий лежить і не підходять до нього, то ставиш його у такі умови, щоб він чи його родичі тобі заплатили. Мораль такого лікаря зрозуміла…
РекламаНе можу не пригадати слова одного старшого лікаря з Тячева, який казав ще мені молодому у ’77 році: «Степане, якщо ти заходиш в палату, то підходь спочатку не до того хворого, який тобі віддячив, а до того, який не зміг тобі віддячити, щоб він не почував себе обділеним». І я так поводжуся до сьогодні. Є хворий, який справді не може віддячити, бо не має як. Не можу забути, як один хворий на рак сечового міхура не погоджувався на операцію. Він мав 2 рублі (це ще були радянські гроші), запропонував мені. Коли я все ж їх взяв, то він аж зрадів та дав згоду на операцію. Хворі вдячні, вони завжди за допомогу чим могли віддячували. І цей чоловік хотів віддячити хоча б 2 рублями. Тоді він повірив, що ти йому допоможеш, бо ти від нього взяв якусь платню, цей фактор зіграв для хворого важливу роль.
Звернення з клопотаннями, рекомендаціями і проектами до законодавчих органі України, а також до будь-яких державних органів влади та управління з метою всебічної підтримки та сприянню безперешкодного розвитку медицини України, захисту прав та законних інтересів пацієнтів та медиків.
Наша організація буде старатися тісно співпрацювати з різними подібними організаціями, а також з державними структурами. Ця співпраця буде нелегкою, бо я до цієї влади не раз звертався по співпрацю. Я ніколи не був опозицією до влади, але завжди мав свою позицію, критикував, якщо влада заслуговувала, і похвалив, якщо було за що. Але влада вважає співпрацею, якщо ти хвалиш все, що вона робить. А якщо дорікаєш, навіть обережно, ти вже владі непотрібен.
Я сьогодні зайшов до начальника управління охорони здоров’я Закарпатської ОДА Романа Шніцера, з яким завжди мав добрі відносини, але він сказав, що від сьогодні у нас будуть тільки офіційні стосунки. Очевидно, після того, як прочитав моє звернення до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова з приводу свавілля і хабарництва в закарпатській медицині. Хоча, я не написав нічого невідомого, все усім відоме. І відтепер для мене вхід до управління тільки у прийомні дні. Ну що ж, побачимо, які це офіційні стосунки. Адже я і дотепер зустрічався із Романом Івановичем тільки в його кабінеті, а не в ресторані, не…
Будемо звертатися і до депутатів – місцевих та тих, хто представляє Закарпаття у Верховній Раді. Бо треба стукати і відкриють вам, як казав Ісус Христос.
Сприяння розвитку охорони здоров’я, масової фізичної культури, спорту і туризму, пропагування здорового способу життя, участь у наданні медичної допомоги населенню та здійснення соціального догляду за хворими, інвалідами та іншими особами, які через свої фізичні, матеріальні чи інші особливості потребують соціальної підтримки та піклування.
Основне у цьому напрямку – підвищувати професійну кваліфікацію і підвищувати морально-кліматичний рівень у закладах охорони здоров’я. Сюди належать і стосунки між медперсоналом та ставлення медперсоналу до пацієнтів. Хоча бувають і такі пацієнти, яким допомагати досить важко. Але коли розмовляєш з людиною, то усе можна пояснити і з’ясувати.
РекламаВпровадження принципів здорового способу життя
Про це мені доводиться вести мову з людьми кожного дня. Я щодня розмовляю з хворими, коли проводжу певні процедури, наприклад, озонотерапію. Куріння, алкоголь, переїдання – про все це треба говорити з людьми. Як жартував один мій знайомий, на здоровий спосіб життя треба навіть менше грошей, ніж на нездоровий.
Сприяти розвитку релігійної духовності та культури, національно-культурного розвитку, доступу дітей та молоді до культурних та духовних цінностей ту художньої творчості.
Ми не повинні забувати і про релігійний розвиток. Духовність зараз відійшла на другий план, але від неї залежить практично все. Якщо людина не духовна, не має совісті, то практично надіятися на соціальне покращення нема що. У цей кризовий період олігархів у нашій крахні стало значне більше, вони подвоїли і потроїли свої статки.
В Америці, будучи на курсах, я бачив, що там здорові платять за хворих – через страхову медицину. Коли вернувся додому, то вирішив запровадити тут такий лозунг, що багаті повинні платити за бідних. Адже у нашій країні одні збагатилися за рахунок того, що зубожіли інші. Довели людей до злиднів, обібрали їх. Але я вам скажу, що ця ідея не дістала розвитку, як і починання із кавою - коли береш одну, а іншу оплачуєш для людини, яка не має коштів на каву.
Проводити інформаційно-просвітницьку діяльність у сфері профілактики правопорушень, тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, ВІЛ/СНІДу, впровадження принципів здорового способу життя, збереження репродуктивного та статевого здоров’я, вирішення проблематики соціально незахищеної молоді, позбавленої батьківського піклування.
Ми проводимо просвітницьку роботу постійно. Зокрема, через нашу газету, практично у кожному номері. Будемо виконувати її і надалі.
РекламаПредставляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів у державних та громадських органах, судах, правоохоронних органах, на підприємствах, в установах та організаціях.
Захищати законні інтереси наша організація буде не тільки тих осіб, хто є членами Ради, але й інших громадських організацій та людей, які не є членами жодних організацій і будут звертатися до нас по допомогу.
Влада повинна інформувати громадські організації про свої дії. Натомість вона ігнорує цей зворотній зв’язок. От, наприклад, з площею Народною скільки проблем, скільки людей протии такої реконструкції. А якби обговорили це питання з громадськістю, то принаймні дійшли б згоди і ніхто не протестував би.
Брати участь у процесі прийняття рішень державними органами та органами місцевого самоврядування з питань, що стосують статутних завдань Ради.
Виступати проти корупції буде важко. У Євангелії записано: поважай владу і не облічай злого, влада має каральний меч і тобі буде зле. Але є і такі, що вважають за необхідне не мати страх перед її мечем. Від цих слів нікуди не дінешся, особливо у нинішній період. Багато з тих, хто причетний до влади, практично вважають, що вони безкарні, що б не робили. Але не хочуть змиритися з тим, що є не тільки суд земний, а і Суд Божий. І його ніхто не мине, це треба кожному знати. Якщо ти робиш біду комусь, то робиш її самому собі. Це істина, треба, щоб кожен міг про це прочитати, задуматися над цим. Других варіантів я не бачу.
Щодо механізму допомоги хворому
Офіс Ради захисту прав пацієнтів та медичних працівників буде розташований у Духовно-медичному центрі в с. Минай на вул. Широка, 2. Тел. 050 534 38 43. Кожному, хто звернеться, постараються максимально допомогти. «Якщо буде знати адміністрація лікарень, що є такий орган, який не пропустить жодну скаргу, буде вимагати відповіді, то хворі зможуть отримати справедливу відповідь. Бо її контролюватимуть люди незалежні, незаангажовані. Медики і влада будуть знати, що є контроль, що є громадська організація, яка цікавитиметься долею того чи іншого хворого», - каже Степан Біляк.
РекламаЧи багато лікарів підтримує ідею створення Ради, - запитували журналісти. С. Біляк розповів, що вже чимало колег висловили підтримку, а також підтримує Ужгородський національний університет – не тільки медичні факультети, а і юридичний».