В УжНУ розробляють екологічні комп’ютерні технології
Співробітники кафедри комп’ютерних систем та мереж інженерно-технічного факультету УжНУ розпочали роботу над міжнародним проектом TEMPUSGREENCO Green Computing& Communication. 16-17 листопада 2012 року в «Харківському авіаційному інституті» пройшла перша координаційна зустріч учасників-партнерів проекту. Про це повідомили в УжНУ.
ВІДЕО ДНЯСтворення проекту пов’язане з життєво-важливими екологічними проблемами всього людства, такими як отримання та раціональне використання енергії та ресурсів в цілому. В області інженерії ці проблеми формуються та досліджуються в декількох напрямах, що об’єднуються поняттям «green» (відновлювані джерела енергії, мінімізація енерговитрат, виключення або зменшення до допустимого рівня шкідливого впливу на людство та навколишнє середовище і т.д.).
ІТ та комп’ютерна інженерія в екологічному контексті грають двояку роль. З одного боку, комп’ютерні засоби та технології є засобами управління енергосистемами та ресурсами і можуть підтримувати енергозберігаючі режими, а з іншого – вони самі є споживачами енергії і по мірі інтенсифікації впровадження ІТ об’єм енергоспоживання (його абсолютна та/або відносна складові) може зростати. Всі ці обставини привели до появи термінів GreenComputing, GreenCommunication(GCC).
РекламаОсобливості освітніх програм спеціалістів комп’ютерної інженерії, підготовки ІТ-спеціалістів, число яких зростає з року в рік, такі, що в більшості університетів вони в кращому випадку в окремих курсах розглядають деякі питання зниження енергоспоживання на рівні окремих технічних рішень. Є приклади розробки окремих магістерських курсів в деяких університетах Європи та США. В Україні та інших країнах СНД такі курси відсутні. Таким чином, маємо виклики в освітній (інженерній), професійній (технологічній) і культурній (виховній) сфері для спеціалістів в області комп’ютингу та комунікацій.
Що стосується конкретно нашого регіону, то питання підготовки кваліфікованих кадрів з «зелених» технологій є надзвичайно актуальним, оскільки Закарпаття належить до енергодефіцитних регіонів. Лише 6-8% споживаної електроенергії виробляється в області. Решта є енергоносіїв надходять з-поза меж області, хоча Закарпаття є унікальним регіоном з потенціалу гідроенергетичних ресурсів малих та середніх річок, який складає третину від загального потенціалу малих та середніх річок держави. Перспективним є також використання в низинних частинах області сонячної енергетики, оскільки термін сонячного освітлення тут складає близько 2000 годин щорічно.
РекламаВ рамках проекту TEMPUSGREENCO об’єднані зусилля викладачів та вчених провідних українських, російських та європейських університетів для створення освітньої бази для вивчення питань «зелених комп’ютерних технологій та комунікацій».
Партнерами проекту є:
- Ужгородський національний університет
Реклама- Національний аерокосмічний університет «Харківський авіаційний інститут», м. Харків
- Одеський національний політехнічний університет, м.Одеса
- Донбаський державний технічний університет, м.Алчевськ
- Інститут проблем моделювання в енергетиці ім. Г. Є. Пухова Національної академії наук України, м. Київ
- Newcastle University, Newcastle upon Tyne, UK
- Leeds Metropolitan University, Leeds, UK
- Universityof Zilina, Zilina, Slovakia
Реклама- Universityof Ioannina, Ioannina, Greece
- Institute of Information Science and Technologies, Pisa, Italy
- Бєлгородський державний технологічний університет імені В. Г. Шухова, м. Бєлгород, Росія
- Північно-Кавказький державний технічний університет, м. Ставрополь, Росія
- Пермський національний дослідницький політехнічний університет, м. Перм, Росія
- Саратовський державний університет імені Чернишевського М. Г.
- Інститут проблем точної механіки Російської академії наук, м. Москва, Росія
РекламаХристина Чернявська, ст. лаборант кафедри КСМ