Підприємства Закарпаття затримують виплати заробітної плати робітникам
Територіальна держінспекція з питань праці в Закарпатській області у квітні цього року перевірила окремі підприємства, аби з’ясувати, як вони дотримуються Закону України «Про оплату праці».
ВІДЕО ДНЯЗа даними управління статистики в області, заборгованість із виплати заробітної плати (станом на 01.04.2012 р.) складала 14106,4 млн. грн. Зазвичай невиплату зарплатні керівники підприємств пояснюють дефіцитом обігових коштів. Втім, перевірки інспекції показали, що синдромом заборгованості заробітних плат грішать і підприємства, які мають достатньо грошей на рахунках.
Так, зокрема, керівництво ПАТ «Іршавське АТП-12143», яке займається перевезеннями пасажирів, з жовтня 2011 року по квітень 2012 року, несвоєчасно та не в повному обсязі виплачувало заробітну плату своїм працівникам. На день перевірки заборгованість 43 робітникам підприємства складала 129,1 тисячі гривень. Впродовж існування цієї заборгованості, на рахунки підприємства регулярно надходили чималі кошти. Однак керівник підприємства на ці потреби скеровував від 9 до 15 % грошових надходжень. Негаразди з виплатою зарплатні виявлено і в приватному акціонерному товаристві «Будівельне управління №1» (Мукачево), де заборгованість 64 працівникам складає 122 тисячі гривень. Керівництво підприємства, маючи великі обігові кошти від господарської діяльності, на виплату зарплатні скерувало всього 6,2 % від загальних надходжень. Надзвичайно складна ситуація з виплатою заробітної плати склалася на КП «Хустське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства». Так, станом на 27 квітня заборгованість з виплати заробітної плати 98 працівникам становила 442,2 тисячі гривень.
РекламаФакти засвідчують, що заборгованість з виплати зарплатні значною мірою є наслідком «раціонального» управління підприємств-боржників. Кошти підприємств скеровуються насамперед на потреби виробництва (оплату електроенергії, придбання паливно-мастильних матеріалів, сплату податків, придбання канцелярського начиння тощо), а залишки – на виплату заробітної плати. А між тим, ч. 3 ст.15 Закону України «Про оплату праці», чітко встановлює, що оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку.