Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!
  • Головна
  • Життя
  • На вежі римо-католицької церкви в Мукачеві відновили один із найстаріших годинників Східної Європи (ФОТО)

На вежі римо-католицької церкви в Мукачеві відновили один із найстаріших годинників Східної Європи (ФОТО)

На вежі римо-католицької церкви в Мукачеві відновили один із найстаріших годинників Східної Європи (ФОТО)
На вежі римо-католицької церкви в Мукачеві почав відлічувати час один із найстаріших годинників України і Східної Європи. Ще на початку нинішнього тисячоліття, тобто в 2000 році церковна громада...

На вежі римо-католицької церкви в Мукачеві почав відлічувати час один із найстаріших годинників України і Східної Європи.

ВІДЕО ДНЯ

Ще на початку нинішнього тисячоліття, тобто в 2000 році церковна громада Мукачівського римо-католицького храму порушувала питання про відновлення годинника на соборі. Спочатку нікому було взятися за цю складну справу, відтак не було потрібної суми грошей, аж поки за справу не взявся відомий мукачівський годинникар Іван Онисько. Знаний він хоча б тим, що обслуговує досі найстаріші годинники веж краю в ратуші і санаторії «Карпати». Не один рік знадобився йому, щоб вичитати в Інтернеті все про старовинні храмові годинники, а відтак разом зі старими майстрами токарної і ковальської справи, зокрема, колишнім знаним токарем «Мукачівприладу» Золи-бачиєм, виготовити деталі до годинникового механізму, що за століття дуже зносився, адже перша писемна згадка про годинник на римо-католицькому соборі в Мукачеві датується 1750 роком. Цей годинник відлічував час ще на старому храмі, на місця якого в 1904 році водночас, до речі, з мукачівською ратушею, було збудовано кам'яний храм, котрий ми сьогодні і бачимо. Годинник на новому соборі в 20-х роках минулого століття запустили польські майстри-годинникарі. У 40-х роках угорська влада експропріювала храмовий дзвін годинника, а радянська влада заборонила церковні дзвони. Механізм храмового годинника тривалий час переховували, аж поки він не набув другого життя. Тепер кожні 15 хвилин ми чуємо дзвони годинників на Ратуші і римо-католицькому соборі.

На вежі римо-католицької церкви в Мукачеві відновили один із найстаріших годинників Східної Європи (ФОТО) – 01
Реклама

Цікавлюся в пана Івана. Скільки ще в Мукачеві діючих годинників, за якими можемо взнати час?

– Давайте порахуємо, – відповідає і починає загинати пальці, – По перше, ратуша, потім замок Паланок, відтак греко-католицькі храми в центрі міста і в Росвигові, ну додаймо електронні годинники міського головпоштамту, залізничного вокзалу. Загалом механічними, тобто справді старовинними, є тільки , в санаторії «Карпати» і відтепер в римо-католицькому соборі Мукачева. Щодо останнього, то подібний за конструкцією є в музеї годинників у Відні і датується 1597 роком. Але наш уже діючий.

Реклама
На вежі римо-католицької церкви в Мукачеві відновили один із найстаріших годинників Східної Європи (ФОТО) – 02

Отож, Мукачево віднині збагатилося ще однією туристичною принадою – одним із найстаріших соборних годинників України і навіть Східної Європи.

Микола Рішко Фото автора і Віктора Півця, головного архітектора Мукачева

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно