Закарпаття з ознайомчим візитом відвідав посол ОБСЄ Мартін Сайдік
У середу, 26 липня, голова Закарпатської облради Михайло Рівіс зустрівся зі спеціальним представником Діючого голови ОБСЄ у складі Тристоронньої контактної групи з реалізації мирного плану на сході України, послом Мартіном Сайдіком.
Дипломат перебуває в Ужгороді з робочим кількаденним візитом. У ході ознайомчої зустрічі з очільником крайового парламенту австрійського дипломата цікавили питання суспільно-політичного та соціально-економічного характеру, – зазначає прес-служба Закарпатської облради.
РекламаТа насамперед доктор Мартін Сайдік розповів Михайлу Рівісу, в чому полягає його візит, а це – налагодження контактів і проведення бесід з керівництвом області для вивчення загалом ситуації в Україні, проведення моніторингу та аналізу від отриманої інформації, аби глибше розуміти різноманітні фактори, що визначають внутрішньополітичне становище держави та впливають на її зовнішню політику. З огляду на останні події на сході України, посол зауважив, що Мінські угоди – це поки єдиний процес щодо врегулювання конфлікту, комплекс заходів яких узгоджений у форматі нормандської четвірки, і який полягає в припиненні вогню в окремих районах Луганської та Донецької областей, створення зони безпеки, відведення важкого озброєння, звільнення заручників та відновлення повного контролю над державним кордоном України у всій зоні конфлікту тощо.
– Чому я тут? Нас цікавить міжнаціональна політика в Закарпатті, в тому числі мовна. Чи є напруга серед нацменшин? Скільки ваш край прийняв переселенців з Донбасу та Криму, і чи виникають у них конфлікти з місцевим населенням? – поцікавився дипломат.
Реклама– На сьогодні наш край прийняв понад 4,5 тисяч вимушених переселенців із зони конфлікту на сході України. Кілька років поспіль діє регіональний штаб, який облікує таких громадян, надає їм тимчасове житло, а органи соціального захисту населення забезпечують та виплачують різні види соціальних допомог, в тому числі щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг. Жодних якихось конфліктів з мешканцями краю у них нема, – запевнив гостя Михайло Рівіс, додавши, що Закарпаття часто відвідують діти із Луганська та Донецька для відпочинку, і саму тут усвідомлюють, що таке європейські цінності.
Аби посол краще володів суспільно-політичною ситуацією в Закарпатті, очільник облради зробив коротенький екскурс в історію краю, який ще сто років тому перебував у складі кількох держав, зокрема: Австро-Угорської імперії, Чехословаччини, Угорщини та СРСР.
– Пам’ятаю, як мій дід розповідав, що за весь період свого життя прожив у чотирьох державах, не виходячи з дому, – з гумором зазначив очільник облради, додавши: – Нині на території Закарпаття проживає майже сто національних меншин, які багато років живуть в злагоді та мирі, незважаючи на чиїсь намагання розхитати їхнє спокійне життя, то піднімаючи тему подвійного громадянства, то приписуючи сепаратизм, коли мова йде про недієву децентралізацію та фінансове обмеження з боку центральної влади. Але закарпатці навчилися виживати у цій «бетономішалці» і мовою дипломатії, толерантністю та проєвропейським менталітетом згладжують будь-які непорозуміння.
РекламаМихайло Рівіс також розповів послу про те, що Закарпаття чітко тримає курс на європейську інтеграцію, вкотре наголосивши, що з окремими державами Євросоюзу наш край поєднують спільні сторінки історії. Не обійшов тему тісної співпраці з регіонами Чехії, Угорщини, і як приклад, навів дієву 10-річну дружбу з чеським краєм Височина, завдяки якій вдалося реалізувати багато спільних інвестиційних проектів та відремонтувати сотні соціальних об’єктів Закарпаття.
– Завдяки дружнім стосункам з регіонами країн ЄС, ми хочемо продемонструвати, як завдяки європейським грантам можна розбудувати та модернізувати прикордонну, дорожню, туристичну інфраструктуру краю, тісніше розвивати культурні, освітні та духовні відносини, примножувати наші спільні надбання, – резюмував Михайло Рівіс.
Наостанок посол подякував за теплий прийом та цікаву розповідь про Закарпаття, побажав очільнику та депутатському корпусу облради й надалі працювати на благо держави та своїх виборців.
– Мені, як корінному австрійцю, дуже близьке багатогранне життя закарпатців, і дуже цікава позиція впливових осіб краю, політиків, які докладають зусилля у розвиток економіки, залучаючи всі можливі інвестиційні проекти, переймаються проблемами краян, тим самим помітно впливають не тільки на загальну економічну ситуацію, а й на політичний клімат у країні, – констатував Мартін Сайдік.