Чого чекати від нового року: найголовніші зміни 2020

Життя  2 січня 2020 року, 12:29 Олексій Павлиш 3259

Зростання мінімальної зарплати на 550 гривень, нові тарифи на послуги Укрпошти, дві ціни на газ — ці та інші зміни чекають на українців уже з першого дня 2020-го року

Буде дві ціни на газ: страхова і ринкова

За домовленостями з МВФ, з 1 січня 2020-го усі українці повинні платити за газ ринкову ціну. Але щоб захистити населення від коливання цін, Кабмін увів так звану "страхову ціну", тобто фіксацію ціни на певному рівні. Це означає, що в українців з 1 січня буде два варіанти, як платити за газ для дому: або за гарантованою (яка діятиме до кінця кварталу), або за ринковою цінами.

Прожитковий мінімум і мінімальна зарплата зростуть

Із 1 січня набуває чинності новий кошторис країни, який депутати ухвалили ще 14 листопада. Відповідно до закону, з нового року прожитковий мінімум збільшиться на 162 гривні та становитиме 2 027 гривень (загальний показник). Бюджет також передбачає "зростання мінімуму" — з 2 027 грн у січні 2020-го до 2 189 грн на кінець року:

з 1 січня – 2102 грн;
з 1 липня – 2197 грн;
з 1 грудня – 2270 грн.
У той же час, 11 грудня Кабмін схвалив законопроєкт, який скасовує прив’язку показника прожиткового мінімуму до зарплат, штрафів та інших виплат. Бюджет-2020 також передбачає збільшення мінімальної зарплати до 4 723 грн. Цей показник зросте на 550 грн, або на 13%. За 3 роки — з 2017-го по 2019-й рік — мінімальна заробітна плата збільшилась на 2 573 грн.

Loading...

Читайте також:  Уряд прийняв важливе рішення

Податки для ФОПів в 2020 році також зростуть

Податки для фізичних-осіб підприємців з наступного року виростуть, що також пов’язано із збільшенням прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Напередодні державна податкова служба оприлюднила розміри податків та єдиного соціального внеску (ЄСВ), які почнуть діяти для ФОПів. Так, ФОПи на першій групі спрощеної системи оподаткування з 1 січня 2020 року платитимуть 1249,26 грн на місяць (1039,06 грн ЄСВ і 210,2 грн єдиного податку). ФОПи на другій групі спрощеної системи — 1983,66 грн на місяць (1039,06 грн ЄСВ і 944,6 грн єдиного податку). Для третьої групи спрощеної системи розмір єдиного податку буде залежати від розміру доходу та системи, яку вибере платник: 3% від доходу за місяць для тих ФОПів, які платять податок на додану вартість (ПДВ) і 5% від доходу для тих, хто ПДВ платить.

А що там з іншими податками?  

З 1 січня зміниться розмір туристичного збору для готелів і хостелів. Він виросте до 23,62 грн за ніч за одного внутрішнього туриста і до 236,15 грн за ніч — за іноземного. Податок на нерухомість в 2020 році становитиме не більше 70,85 грн за квадратний метр у зв’язку із зростанням мінімальної зарплати. Так, відповідний податок не може бути більше 1,5% від мінімальної заробітної плати за квадратний метр. Ставка податку на доходи фізичних осіб в Україні, як і раніше, становить 18%. Крім цього, із зарплати вираховують 1,5% військового збору, а роботодавець зобов’язаний платити ще 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівника до Пенсійного фонду.

Читайте також:  В Уряді зробили гучну заяву, яка стосується вчителів і лікарів

Субсидії — лише "живими грошима"

У 2019-му році існували три види видатків на субсидії та пільги на компослуги: субвенція на надання пільг та субсидій на придбання твердого і рідкого палива, видатки на виплату пільг і субсидій у грошовій формі та субвенція місцевим бюджетам на надання пільг і субсидій. У 2020-му ж всі ці видатки об’єднають. Із січня українці отримуватимуть пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, купівлю твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу лише у грошовій формі. Такий підхід — продовження курсу на монетизацію соцвиплат.

Пенсії: буде автоматичний перерахунок

Бюджет-2020 також передбачає автоматичний перерахунок пенсій, який має відбутися з 1 березня. Формулу перерахунку схвалили у жовтні 2017-го року у рамках пенсійної реформи уряду Гройсмана. Формула враховує стаж, рівень зарплати людини та рівень середньої зарплати у країні — спеціальний показник для розрахунку пенсій. До перерахунку розмір мінімальної пенсії становитиме 1638 грн. Для Пенсійного фонду видатки бюджету заплановані в обсязі 172,6 млрд грн. Але, за інформацією Мінсоцполітики, цього може виявитись замало — Пенсійному фонду у 2020-му може додатково знадобитись 23 млрд грн на виплату пенсій.

"Євробляхи": обіцяють поки не штрафувати

На тлі протестів "євробляхарів" президент Володимир Зеленський ініціював закон про нову відстрочку до 1 січня 2020-го року. 12 вересня Рада відтермінувала введення штрафів на 90 днів (до середини грудня), а 19 грудня — відклала штрафи уже до кінця року. Наступного дня в уряді провели нараду з представниками поліції та головою громадської організації "Автоєвросила" Олегом Ярошевичем, яка проводила акції під стінами Кабміну. За підсумками зустрічі в МВС заявили про досягнення компромісу щодо питань розмитнення авто. У Кабінеті міністрів пообіцяли на першому засіданні у новому році (14 січня) розглянути два законопроєкти про спрощення процедури розмитнення та відтермінування на 180 днів штрафів, прийняття яких вимагали активісти. А після засідання уряду це питання протягом місяця мають врегулювати у Верховній Раді. До прийняття нових законів поліція накладати штрафи не буде.

Тарифи Укрпошти: листи і бандеролі подорожчають

Із січня поштовий оператор підвищує тарифи на міжнародні відправлення у декількох категоріях. Зокрема, зміниться вартість доставки дрібних пакетів до країн Зони 1 та Зони 3: для відправлення масою до 250 г зросте на 0,25 долара, від 250 г до 2 кг — на 0,5 долара. Таким чином, для відправлень з урахуванням збору за рекомендований статус (цей збір не зміниться) та ПДВ, фінальний тариф до сплати без знижок становитиме: на дрібні пакети вагою 0-250 г — від 6 до 6,3 доларів, вагою 250-500 г — від 11,4 до 12 доларів. Підвищення становитиме 3-5%. "Щодо посилок масою від 10 кг, зміниться тариф лише для чотирьох країн: Велика Британія, Канада, Росія та США", — розповіли в Укрпошті. Водночас, вартість доставки до країн Зони 2 залишиться незмінною. Підвищить з 1 січня Укрпошта тарифи і на послуги з пересилання простої кореспонденції та простих бандеролей  на 12,5% для неопріоритених та на 10% — для пріоритетних відправлень. Так, за пересилання простої бандеролі вагою до 250 г потрібно буде заплатити 13,5 (непріоритетна) або 16,5 грн (пріоритетна), вагою від 2 до 3 кг — 45 (непріоритетна) чи 55 грн (пріоритетна). Послуги з пересилання простої письмової кореспонденції вагою до 50 г обійдуться в 9 (непріоритетні) або 11 грн (пріоритетні), вагою від 1 до 2 кг — у 36 (непріоритетна) чи 44 грн (пріоритетна). На 14,2% підвищаться тарифи з пересилання рекомендованих відправлень — із 7 до 8 грн. Зростуть із 1 січня і тарифи на доставку періодичних друкованих видань за передплатою — у середньому на 12-15%. Серед причин зростання тарифів в Укрпошті назвали падіння тиражів друкованої преси, які, за прогнозами компанії, падатимуть і надалі через цифровізацію та скорочення кількості жителів країни, особливо жителів сіл, які є основними передплатниками.

Виробництво спирту: не буде державної монополії

3 грудня Верховна Рада ухвалила, а 11 грудня президент Володимир Зеленський підписав закон, яким скасовується монопольне право "Укрспирту" на виробництво спирту. Закон, зокрема, передбачає скасування державної монополії на виробництво спирту з 1 січня 2020-го року, легалізацію експорту з України, а також — дає можливість суб’єктам господарювання будь-якої форми виробляти спирт за умови отримання відповідної ліцензії. У той же час, для захисту вітчизняного товаровиробника, передбачено, що імпорт спирту до 1 січня 2022-го року зможуть здійснювати лише уповноважені Кабміном державні підприємства.

Нагадаємо, що уряд збільшив соцдопомогу: відомо, кому.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Loading...
Коментарі - 0