Стрітення Господнє: заборони і традиції цього дня
15 лютого християни відзначають свято Стрітення Господнього, яке належить до дванадцяти найважливіших свят у церковному календарі.
ВІДЕО ДНЯІсторія Стрітення Господнього
Свято присвячене принесенню немовляти Ісуса в Єрусалимський храм. За переказами, після Різдва Христового святе сімейство проживало в Віфлеємі. А на 40-го дня Йосиф і Марія вирушили в Єрусалим, щоб виконати припис закону. За Старим Заповітом жінці, що народила хлопчика, протягом 40 днів заборонялося входити в храм. А після закінчення цього терміну сім’я повинна була принести Господу вдячну і очисну жертву – однорічне ягня і голуба. Діву Марію та Йосифа в храмі зустрів 360-літній старець Симеон Богоприємець, який отримав знак, що не помре до тих пір, поки не узріє Спасителя, обіцяного пророцтвом Ісаї. Взявши в руки немовля, Симеон заявив, що це Син Божий і нарік його Месією. Свято знаменує собою сполучну ланку між Старим і Новим завітами. А заодно – зустріч людства з Христом. Свято Стрітення відзначають православні, католики і лютерани.
Як святкують Стрітення
У свято Стрітення Господнього в храмах проводяться богослужіння. Християни в цей день освячують церковні свічки. Вважається, що такі свічки захищають будинок від блискавки й грому. Також на Стрітення освячують воду, яка має цілющі властивості. Стрітенською водою можна натерти хворе місце - вона допоможе. Багато людей в цей день влаштовують святкові обіди, звуть на них членів сім’ї для спільної молитви. На Стрітення радять прощати образи і проявляти до оточуючих максимальну увагу, розуміння і тепло.
Про стрітенську воду
У храмах цього дня святять воду, яка набуває особливих властивостей. Стрітенською водою натирають хворе місце і вірять, що цілюща вода допоможе. Також п’ють, якщо щось болить усередині. Стрітенська вода, кажуть, допомагає від "пристріту" - хвороби, що її могло спричинити "погане" око, а також відганяє відьом, щоб "не виссали з корови молока". Цією водою також кроплять й напувають худобу, щоб не хворіла.
РекламаПро стрітенську свічку
Свічки, які освячені на Стрітення, називають "громичними" і вважають домашніми оберегами. Упродовж року їх зберігали на покуті. Громична свічка, за повір’ям, оберігає дім від природних стихій, страшних негод, а родину - від "злого ока" та хвороб. Коли гроза, у хатах запалювали громничну свічку як надійний оберіг.
Заборони на Стрітення
Як і на будь-який інше велике християнське свято, на Стрітення не можна прибирати, прати, займатися рукоділлям і колоти дрова. Також потрібно дотримувати чистоту духовну: не конфліктувати, не лаятися. Народна традиція також забороняє митися в лазні, тому що затопити лазню – це великі приготування, яких теж потрібно уникати. На Стрітення не рекомендували вирушати в подорож: погода в цей день зазвичай мінлива, і в далеку дорогу краще відправляти в інший час.
РекламаПрикмети на Стрітення
- У народі кажуть, що на це свято зустрічаються зима і весна. Зима відправляється туди, де була весна, а весна - туди, де була зима. По дорозі вони зустрічаються і сперечаються між собою. Хто перемагає в суперечці, той залишиться на цих землях хазяйнувати якийсь час. За повір’ям, якщо до вечора потеплішає, то виграло літо і скоро прийде тепло. Якщо ввечері похолодає, то зима на деякий час затримається.
- Якщо на Стрітення сонце визирає з-за хмар, то весна не забариться, а якщо цього дня не буде видно сонця, то 24 лютого вдарять морози.
- Цього дня відлига – на ранню й теплу весну, сніг – на дощову, тривалу, а коли хурделиця – весна буде пізня і холодна.
- На Стрітення уважно стежать за погодою: якщо день буде сонячним – слід чекати врожайного року, а якщо засніжить і вдарять морози – весна буде пізньою, дощовою і холодною.
- День Стрітення теплий і сонячний, то і весна тепла.
- Якщо на Стрітення дорогу замітає – весна буде пізньою і холодною.
- Вітер на Стрітення – до врожаю плодових дерев.
- Як сонце ясне на Громницю буде, то снігу випаде більше, ніж раніше.
- Як на Стрітення зі стріх капає, весна переможе зиму.
- Якщо в цей день сніжок – весною буде дощик, тобто весна буде затяжною і дощовою.
- Якщо в цей день не видно сонечка – чекай суворих морозів.
- Передбачити погоду могла і курка: якщо нап’ється біля порога води – весна буде теплою і ранньою.
Нагадаємо, що в Ужгород привезли мощі святого, які допомагають хворим на рак.