Надзвичайний стан в Україні: які обмеження можуть ввести

Життя  22 березня 2020 року, 08:28 17015

В Україні можуть ввести надзвичайний стан через пандемію коронавірусу в світі. Деякі країни вже запровадили такий правовий режим, зокрема, це зробила Італія, Словаччина, Чехія, США, Естонія, Іспанія, Румунія та інші. Як введення надзвичайного стану може вплинути на життя звичайних людей – читайте у матеріалі.

Суть надзвичайного стану

В Україні днями можуть ввести надзвичайний стан, спровокований поширенням коронавірусу. Як країна житиме за умов надзвичайного стану прописано в законі "Про  правовий режим надзвичайного стану".

Loading...

Читайте також:  Аваков попередив українців про посилення обмежень у країні

У разі виникнення надзвичайного стану, законом передбачається надання відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян повноважень.

Що таке надзвичайний стан? Це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях. Вводиться він при виникненні надзвичайних ситуацій не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян.

Водночас, допускається тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження прав і свобод людини та законних інтересів юридичних осіб. Обов’язково зазначається строк дії таких обмежень.

Навіщо вводять надзвичайний стан

Наразі режим надзвичайного стану ввели в багатьох країнах серед яких: Італія, Словаччина, Чехія, Ісландія, Естонія, Іспанія, Румунія, Сербія, Латвія, Болгарія, Швейцарія, Казахстан, США.

Вводиться він задля того, аби обмежити поширення пандемії. Адже часто змусити людей змінити свій звичний ритм життя можна лише офіційно обмеживши їхні права чи навіть увівши покарання за непослух. Свідченням цього є ситуація в Італії. Жителі цієї країни просто відмовлялись вірити у серйозність Covid-19 і тривалий час жили "як завжди", нехтуючи рекомендаціями лікарів. Вони ходили в кав’ярні та ресторани, обіймались та цілувались при зустрічі, зустрічались великими галасливими компаніями.

Обмеження у законних правах та свободах громадян – вимушений, але іноді потрібний крок. Це є світовою практикою, яка використовується у критичні моменти. На жаль, поки ще світ не винайшов іншого способу, аби припинити поширення та пом’якшення наслідків захворювання на Covid-19, окрім як запровадження жорсткого карантину.

Як запроваджується надзвичайний стан

Запроваджується надзвичайний стан указом президента. Проте він має бути затверджений Верховною Радою протягом двох днів з моменту звернення президента.

За умов, що вимагають невідкладних заходів для врятування населення або недопущення загибелі людей, надзвичайний стан може бути введено без попередження.

Пропозиції щодо введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях президентові подає Рада національної безпеки і оборони України. В разі необхідності введення надзвичайного стану, зокрема, через пандемію, яка загрожує життю і здоров’ю значних верств населення, пропозиції щодо його введення подає Кабмін.

Для запровадження надзвичайного стану президент повинен:

 • чітко обґрунтувати його необхідність;
 • визначити території, де вводиться надзвичайний стан;
 • визначити час, з якого вводиться надзвичайний стан, і строк, на який він вводиться;
 • перелік і межі надзвичайних заходів, вичерпний перелік прав і свобод людини й громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням надзвичайного стану, а також перелік тимчасових обмежень прав юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень;
 • визначаються органи державної влади, органи військового командування та органи місцевого самоврядування, яким доручається
 • здійснення заходів надзвичайного стану, та межі їх додаткових повноважень.

У вищенаведеному законі також прописані й часові обмеження для надзвичайного стану. Його можна вводити щонайбільше на місяць, а потім продовжувати ще на 30 днів, і не більш як 60 діб в окремих її місцевостях. Указ президента про продовження дії надзвичайного стану набирає чинності після його затвердження парламентом.

Читайте також:  За добу в Італії від коронавірусу померла рекордна кількість людей

В умовах надзвичайного стану президент, парламент, Кабмін, міністерства, інші центральні і місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, а також військове командування та його, підприємства, мають працювати. У період надзвичайного стану не можуть бути припинені чи обмежені їх повноваження.

До речі, у разі введення надзвичайного стану в Україні чи в окремих її місцевостях Рада приймає рішення про продовження сесії або роботу в пленарних засіданнях протягом усього періоду його дії. Якщо указ президента про введення надзвичайного стану на всій території України чи в окремих її місцевостях виданий у міжсесійний період, парламент збирається у дводенний строк без скликання і працює у сесійному режимі. Так зазначено в законі, проте парламент вже ухвалив рішення працювати в комітетах до 3 квітня.

Які обмеження можуть ввести

Зміни, які можуть почати діяти після введення надзвичайного стану багато в чому вже запроваджено.

Заходи, які можуть почати діяти з введенням надзвичайного стану:

 • встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;
 • обмеження руху транспорту та його огляд;
 • посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
 • заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;
 • заборона страйків;
 • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.

Водночас, у випадку виникнення "надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру", до яких варто віднести й поширення Covid-19, можуть здійснюватись й додаткові заходи:

 • тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням їм стаціонарного або тимчасового житла;
 • тимчасова заборона будівництва нових, розширення діючих підприємств та інших об’єктів, діяльність яких не пов’язана з ліквідацією надзвичайної ситуації або забезпеченням життєдіяльності населення та аварійно-рятувальних формувань;
 • встановлення карантину та проведення інших обов’язкових санітарних та протиепідемічних заходів;
 • запровадження особливого порядку розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності;
 • мобілізація та використання ресурсів підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов’язковою компенсацією понесених втрат;
 • зміна режиму роботи підприємств усіх форм власності, переорієнтація їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції;
 • усунення від роботи на період надзвичайного стану, в разі неналежного виконання своїх обов’язків, керівників державних підприємств, установ і організацій, від діяльності яких залежить нормалізація обстановки в районі надзвичайного стану, та покладення тимчасового виконання їх обов’язків на інших.

Нагадаємо, кількість хворих на коронавірус в Україні продовжує рости.

Джерело: 24 канал
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Loading...
Коментарі - 3
Ііван 22.03.2020, 13:34
А чому не прописано не піднімати ціни на продукти харчування на ліки і т.д
Мукачівський 22.03.2020, 10:18
Чому тільки в нашій країні таке можливо?
Мукачівський 22.03.2020, 10:16
Набагато важливіше посилити контроль над тими хто повертається і не самоізолюється