Главосіки: історія свята, чого не можна робити та їсти у цей день

Життя  11 вересня 2020 року, 08:34 10865

Сьогодні, 11 вересня, християни східного обряду відзначають день Усікновення голови Івана Хрестителя, «Пісного Івана» або ж Главосіки.

Історія свята

Після того, як Святий Іван Предтеча охрестив Господа, цар Ірод, правитель Галілеї, посадив його у темницю. У день свого народження Ірод влаштував пишний бенкет, на якому перед гостями танцювала Саломія, дочка Іродіади, царевої обраниці. Вона так догодила цим Іроду, що він поклявся перед гостями дати їй все, чого б вона не попросила. І та, за порадою матері, попросила принести голову св. Івана Хрестителя, який засуджував вчинок Ірода та його коханки, на танці. Ірод боявся гніву Божого за вбивство пророка, але не міг порушити необережну клятву.

Loading...

Читайте також:  Свята у вересні: коли Главосіки, Різдво Пресвятої Богородиці та Воздвиження Хреста Господнього

Св. Івану Хрестителю відсікли голову і віддали Саломії. За переказами, голова продовжувала викривати Ірода і Іродіаду. Злісна Іродіада попроколювала язик пророка шпилькою і закопала голову в нечистому місці. Але Іванна, дружина царського урядника, таємно взяла святу голову, поклала в посудину і поховала її на Єлеонській горі, в одному з маєтків Ірода. Тіло св. Івана Хрестителя взяли його учні і погребли його.

Тож сьогодні вшановуємо пам’ять Івана Хрестителя та його мученицьку смерть.

Чого не можна робити та їсти у цей день?

Сьогодні церквою встановлено строгий піст, не прийнято веселитися, влаштовувати святкування та застілля, тому що люди із сумом і жалем згадують усіх, хто постраждав за правду.

В народі побутує думка, що на Усікновення голови Івана Хрестителя не можна їсти круглі фрукти, овочі: яблука, картоплю, бо вони нагадують голову Івана Предтечі. А також кавуни, помідори, які символізують кров святого. Не можна їсти й будь-що на блюді – на ньому лежала голова Івана Предтечі. У цей день не варять борщ, люди не беруть у руки нічого гострого (ножа, сокиру, пилку).

У народі кажуть: «Якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров».

Читайте також:  Зимовий час 2020: коли переводять стрілки годинника

Проте, священники запевняють: жодних заборон їсти круглі овочі та фрукти чи використовувати ніж у цей день немає. Такі забобони люди придумують через брак віри, – стверджують вони.

Цього дня кожен намагався побувати в церкві, а ті, хто мучився головними болями, просили зцілення.

Народні прикмети:

  • Як чути грім, то має бути тривала й тепла осінь.
  • Ранній відліт журавлів – на ранню весну.
  • Журавлі на південь полетіли – рання зима буде.
Джерело: PMG.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Loading...
Коментарі - 0