Прощена неділя: що робити у цей день

Життя  14 березня 2021 року, 09:44 3757

Кожного року напередодні першого дня Великого посту у православних християн – Прощена неділя. Цьогоріч свято припало на 14 березня.

Читайте також:  Свято Трьох Святих: традиції, прикмети, що варто та не можна робити

Що таке Прощена неділя

Прощена неділя – християнське свято. Цього дня прийнято просити пробачення у тих, кого образили, і натомість пробачити своїм кривдникам. Головними словами цієї неділі є "Прости мене" – "Бог простить, і я прощаю". Саме так сьогодні звертаються один до одного віряни й кажуть у відповідь. Свято має на меті пробудити в людях світлі й щирі почуття, прагнення до добрих справ. Це потрібно для того, щоб людина ввійшла у Великий піст із чистою душею й совістю.

Прощена неділя: історія свята

За часів ранніх християн ченці перед Великим постом залишали свої храми, щоб усамітнитися в пустелі на 40 днів та, молячись і розмірковуючи про Бога, підготуватися до свята Великодня. Лише по неділях вони збиралися разом на літургію. Однак приходили далеко не всі, адже пустеля сповнена різних небезпек. Тому, знаючи, що зустріч могла виявитися для когось останньою, монахи про всяк випадок прощалися зі всіма й просили пробачення один у одного за всі заподіяні образи. Трохи пізніше церква поширила цей звичай на весь народ. 

Традиції Прощеної неділі

Цього дня у храмах проводять служби. Віряни спершу йдуть до храму вибачитися перед Господом, стоячи перед іконами. А після служби вони мають можливість вибачитися перед усіма рідними та знайомими. Вважається, що у Прощену неділю потрібно творити добро – дати милостиню нужденним, погодувати бездомних тварин або хоча б поступитися місцем у громадському транспорті. До того ж сьогодні останній день Масниці, коли дозволяється вживати в їжу яйця, молоко, сир, масло та сметану. Вже наступного дня починається Великий піст, який триватиме до самого свята Світлого Христового Воскресіння.

Що варто зробити у Прощену неділю

 • Варто відвідати церкву.
 • У цей день прийнято не тільки просити вибачення і прощати, але і займатися добрими справами.
 • Обов’язково проведіть час з сім’єю, попросіть вибачення у померлих родичів, оскільки не тільки живі заслуговують почути у вас покаяння.
 • Вибачте їх за образи, щоб зняти тягар з душі.

Що не можна робити в Прощену неділю

 • У свято не можна вживати алкоголь.
 • Заборонено лаятися, сваритися, лихословити і бажати іншим зла.
 • Забороняється також ображатися на когось.
 • У цей день слід відмовитися від шиття, прання, прибирання та іншої роботи по дому, а також фізичної праці.
 • Не можна також прибирати стіл після трапези, це вважається поганою прикметою. Те, що залишилося, слід накрити простирадлом, це дозволить притягнути благополуччя і щастя.
 • Категорично заборонено влаштовувати конфлікти, злитися на оточуючих, підвищувати голос, ображати когось і самому ображатися.
 • У Прощену неділю не можна їсти м’ясо. Також не можна пізно лягати спати, бо ж після опівночі вже настає Великий піст.
 • Наміри людей повинні бути тільки позитивними, а вчинки людяними.
Джерело: PMG.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0