На Закарпатті вже збирають перші гриби

Життя  19 квітня 2021 року, 09:13 Тетяна Грицищук 14700

На Закарпатті вже розпочався весняний грибний сезон. Завзяті любителі тихого полювання вже збирають перші гриби. Називаються вони сморчки, зморшки, строчки, а в деяких населених пунктах Ужгородщини – чми (ы) рі.

Іван Іванович з Берегівщини розповів, що у довколишніх лісах перші зморшки з’явилися два тижні тому. Район теплий, тут усе з’являється раніше, достигає, як в інших районах Срібної землі. На ринку в Берегові лісові трофеї продають пенсіонери, аби заробити якусь копійку до великодніх свят.

Кореспондент поспілкувалася із любителем тихого полювання з Ужгорода Осипом Лободою. Грибарський досвід у пана Осипа чималий – 63 роки, грибарить з п’ятирічного віку.

Читайте також:  Страви на Великдень 2021: що приготувати, рецепт смачної паски та як її прикрасити

– Пане Осипе, розкажіть, будь ласка, як Ви почали збирати зморшки, адже ці гриби не дуже популярні серед грибарів нашого краю.

– Не одразу почав їх збирати. Років 30 тому моя колега презентувала мені зморшки. Назбирала у Глибокому. Мав з ними мороки через те, що вони гофровані, і поки вилазять із землі, то на них наліплюється і ґрунт, і опале листя, і всяка-всячина. Щоб були чистенькі, промив 3-4 рази. Відварив, з’їв, посмакувало.

Збирати зморшки почав років 10 тому. Знайомі взяли мене з собою до Стрипи, що на Ужгородщині. Спочатку орієнтувався по базарах, аби знати, чи вже з’явилися перші гриби, а тепер орієнтуюся по погоді. Якщо тепло, на кущах бачу листочки, то йду до лісу. Люблю ліс, гуляти по ньому, а гриби – це моє давнє і вічне хобі. Бувало, що повертався і з двома кілограмами грибів, а бувало, що знаходив тільки жменьку. Цієї весни вже був тричі. Щось таки "наполював". З цих грибів готуємо суп, сушимо. Пробували і маринувати, але мариновані не пішли мені. У банці ці ковпачки-пірамідки виглядають гарно, але коли виймаєш із банки, то воно ніяке – злипається. А ось свіже, морожене, сушене – все іде в харч. Останнє, що назбирав кілька днів тому в Стрипі із колегою Петром, пішло до грибного супу.

На ринках обласного центру поки що не продають перші весняні гриби.

У нас зморшки вважаються умовно-їстівними, а за смаковими даними відносяться до грибів третьої категорії, хоча в Європі їх вважають делікатесними грибами. Перед вживанням зморшки обов’язково треба відварити, відвар злити і тільки потім їх можна відправляти в суп, смажити, тушкувати.

Зморшки не маринують й не солять, але їх сушать. Ці гриби в їжу можна використовувати тільки через три місяці після сушки. Слід мати на увазі, що сушені зморшки вбирають вологу, й тому зберігати їх потрібно у паперових пакетах чи картонних коробках у сухому місці, інакше вони можуть відволожитися й запліснявіти. Із сушених зморшків можна приготувати грибний порошок, який стане відмінним натуральним ароматизатором (приправою) для різних страв.

Гриб-зморшок досягає у висоту 15 см, капелюшок може бути круглої, конічної, яйцевидної форми. Колір – від світло-коричневого до майже чорного. Така різниця пояснюється тим, що є кілька видів зморшків, але всі вони їстівні і схожі один на одного. Капелюшок у зморшків досить помітний, трохи схожий на зморщену від вологи шкіру з ячейками. Ніжка гриба біла, проте з часом стає жовтуватою.

Сморчки

Ростуть гриби-зморшки у лісах, віддають перевагу світлим сонячним місцям. Але можна зустріти їх і в низинних заростях, уздовж доріг, іноді навіть в садах.

Найчастіше трапляються під тополями, осиками і вільхою. Пік збору – квітень-травень.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0