Світла седмиця 2021: що можна і що не можна робити в перший тиждень після Пасхи

Життя  4 травня 2021 року, 13:15 7035

Світла седмиця, або Світлий тиждень триває сім днів, включаючи день святкування Світлого Воскресіння Христового. 2021 року православні відзначають його 3-9 травня.

Усі богослужіння Світлого тижня подібні до богослужіння Великодня, а Царські врата в храмах у цей період відчинено. Це час радості, відпочинку та веселощів. Віряни ходять у гості та вітають один одного словами: "Христос Воскрес – Воістину Воскрес!". Розповідаємо про головні традиції і заборони Світлої седмиці.

Великодній понеділок

У понеділок Світлої седмиці люди ходять один до одного в гості. Причому за старовинною традицією роблять це чоловіки, залишаючи дружину і дочок вдома. Із собою беруть паски, крашанки та інші частування.

Читайте також:  Свята у травні: коли Юря та "літні" Миколи

Вівторок Світлої седмиці

У Світлий вівторок у гості до родичів вирушали вже жінки – чоловіки залишалися вдома або займалися роботою. У наш час цього звичаю майже не дотримуються і люди ходять у гості всією сім’єю.

Середа Світлого тижня

У Світлу середу, або "Хороводницю", в селах традиційно починали водити хороводи, які тривали до Дня Святої Трійці. У Світлу середу скасовувався й піст – можна було вживати скоромну їжу і вино. Однак міцного алкоголю, як і в інші дні Світлої седмиці, церква не благословляє.

Четвер Світлої седмиці

Починаючи з четверга Світлого тижня дозволялося влаштовувати оглядини. Дівчата починали зазивати весну, вирушаючи на пагорби із зворушливими піснями. Також існував звичай "водити кобилу": на палиці робили голову, прив’язували хвіст і пропонували всім охочим "покататися". Водив таку "кобилу" вбраний у цигана чоловік.

П’ятниця Світлого тижня

П’ятниця Світлої седмиці відома також як Прощений день. У Світлу п’ятницю до молодят за традицією приходили в гості близькі родичі. Також цього дня дівчата вмивалися крижаною водою, щоб весь рік залишатися здоровими.

Світла субота

У Світлу суботу заведено було робити пропозицію коханим дівчатам або знайомитися з батьками своїх суджених. З цього дня господині вже повноцінно бралися до хатньої роботи. Також влаштовували ігри та гуляння, катання яєць.

Читайте також:  Коли свято Вознесіння у 2021 році

Неділя Світлого тижня

Неділю Світлої седмиці ще називають Червоною гіркою. Цього дня вважалося поганою прикметою сидіти вдома незаміжнім дівчатам і неодруженим хлопцям. Молодь вбиралася і вирушала знайомитися з протилежною статтю.

Для молодят неділя Світлого тижня мала велике значення, оскільки починаючи з цього дня чоловік міг надовго залишити дружину і поїхати працювати, залишивши на неї все господарство. Цієї неділі традиційно проводжали Великдень, обрядами зустрічали весну, влаштовували масові гуляння.

Чого не можна робити у Світлу седмицю

  • Весь Світлий тиждень після Великодня потрібно радіти, а не сумувати за померлими. У ці дні не проводять панахид.
  • Також на Великодньому тижні не можна проводити обряд вінчання.

Водночас дозволяється хрестити дітей. А народжене під час Світлого тижня немовля, за повір’ям, наділене богатирським здоров’ям, вдачею і має багато чого досягти в житті.

2021 року святкувати Великдень і весь Світлий тиждень українцям рекомендується вдома через пандемію коронавірусу. Вірян також закликають утриматися від відвідування храмів, хоча церкви залишаються відкритими і продовжують здійснювати служби.

Джерело: Обозреватєль
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0