"Питання мови навчання для нас принципове": про що говорив угорський міністр в Ужгороді
У понеділок, 9 жовтня, пізно увечері міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петер Сіярто відвідав Ужгород і зустрівся з головою обласної державної адміністрації Геннадієм Москалем. Розмова відбувалася в неофіційній обстановці й тривала понад півтори години. Серед тем, що обговорювалися, – співпраця між Закарпаттям і прикордонними регіонами Угорщини, економічне становище Закарпаття, події на сході України тощо. Однак головною темою для розмови став прийнятий нещодавно Верховною Радою України «Закон про освіту», який викликав неоднозначну реакцію сусідів України, членів Євросоюзу.
ВІДЕО ДНЯ– Я звик називати речі своїми іменами, – наголосив Геннадій Москаль. – По-перше, ряд норм прийнятого закону не відповідає ратифікованим Україною міжнародним угодам та міждержавним договорам. Тому Закарпатська обласна рада звернулася до Президента України з проханням направити «Закон про освіту» для експертного висновку в європейські інституції. І те, що закон дійсно направили у Венеціанську комісію, свідчить – наше звернення було вірним. По-друге (що теж дуже важливо), мовні статті прийнятого закону неможливо реалізувати на Закарпатті в школах із викладанням мовою національних меншин. Слід тверезо дивитися на речі – перейти на викладання майже всіх предметів у старших класах державною українською мовою нереально. Тому що немає правового механізму звільнити угорськомовних (румуномовних, словацькомовних тощо) учителів, а якщо навіть припустити, що вони самі звільняться, на їх місце немає достатньої кількості вчителів із українською мовою навчання. На наш погляд, покращити рівень володіння державною мовою представниками національних меншин слід таким чином – збільшити кількість години навчання української мови і вдосконалити методику її викладання. Це в компетенції Міністерства освіти й науки України, і ми неодноразово зверталися туди з цього приводу.
РекламаЗі свого боку Петер Сіярто підкреслив, що підтримка угорської громади на Закарпатті (так само, як і в регіонах інших сусідніх країн, де компактно проживають угорці) для Угорщини дуже важлива.
– Хочу також наголосити, що Угорщина завжди підтримувала Україну в стратегічних для неї питаннях, – зазначив Петер Сіярто. – Це і реверс російського газу, і європейські устремління України включно з наданням безвізового режиму, і допомога пораненим в АТО військовослужбовцям та їхнім сім’ям, і інвестиції в Закарпаття. Питання мови навчання для угорської громади для нас принципове, саме цим пояснюється реакція Угорщини на український «Закон про освіту». 12 жовтня ПАРЄ висловить із цього приводу свою думку, і ми сподіваємося, що в закон будуть внесені зміни. Утім, незважаючи на різні оцінки закону з боку України та Угорщини, ми й далі будемо допомагати угорській громаді на Закарпатті, а також самому Закарпаттю. Більш того, готові збільшити обсяг інвестицій. Я просив би вас, як голову облдержадміністрації, посприяти у підписанні договорів про реалізацію проектів прикордонної інфраструктури, домовленість про які була досягнута в ході візиту прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана в Будапешт і зустрічі з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном у листопаді минулого року. 50 мільйонів євро на будівництво доріг та відкриття нового пункту пропуску на українсько-угорському кордоні є, однак без підписання договорів почати реалізацію цих проектів неможливо.