Мукачево весною: що подивись туристам у місті
Мукачево приваблює туристів унікальною атмосферою, незабутньою красою природи та численними історичними пам’ятками. Дізнайтеся детальніше, які місця варто відвідати та як провести час у місті.
Про Закарпаття, як про ідеальний регіон в Україні для подорожей, ми вже писали раніше. Край поєднує у собі унікальну культуру, незайману природу, вікові ліси, високогірні річки, теплі термальні джерела та багаті винні традиції.
ВІДЕО ДНЯНаразі поговоримо про Мукачево. Це — душа Закарпаття, одне з наймальовничіших міст України. Воно славиться своєю багатою історією, адже тут, здавалося б на доволі невеликій території, розміщена дивовижна кількість унікальних пам’ятників епохи ренесансу, готики та бароко.
Мукачево — це місце еклектики стилів, купажів ароматних вин, затишних вуличок, надзвичайної аури та потужної енергетики. Атмосфера Мукачево захоплює навіть бувалих мандрівників.
Обов’язковим для відвідування є замок Паланок — один з найкращих замків Центральної Європи, що розташований на околиці міста. Він височіє на 68-метровій Замковій горі вулканічного походження над долиною річки Латориця. Точна дата заснування замку, на жаль, не збереглась, відомо тільки, що фортеця вже існувала в XI столітті.
РекламаЗамок створений за принципами середньовічної оборонної архітектури. Він має кілька рівнів, на яких розміщується три замки: Нижній, Середній та Верхній або Старий замок (Акрополь).
Протягом своєї історії фортеця була резиденцією багатьох князів і багатих баронів. Нині тут розміщуються історичний та краєзнавчий музеї, діють виставки живопису та різьблення.
Не варто оминати смачну закарпатську кухню. Це унікальне поєднання кулінарних традицій угорців, українців, словаків, румунів та німців Закарпаття. Вона характеризується використанням простих та свіжих інгредієнтів, таких як овочі, фрукти, трави та спеції.
РекламаОбов’язково весною в Мукачеві варто прогулятись по вуличках міста та подивитись цвітіння сакур, магнолій та інших дерев. До речі, в Мукачеві росте сакура, яка квітне кілька разів на рік. Через це її називають «шаленою».