Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!
  • Головна
  • Культура
  • Ужгородські студенти влаштують театралізоване дійство до Дня святого Андрія

Ужгородські студенти влаштують театралізоване дійство до Дня святого Андрія

15 грудня в концертному залі Ужгородського коледжу культури і мистецтв відбудеться театралізоване свято на честь Дня Андрія Первозванного, підготовлене студентами відділення народної художньої творчості під керівництвом викладача-методиста Олени Надворної.

День Андрія є одним із найбільш шанованих церковних та народно-обрядових свят українців. Вважається, що саме Андрій, котрий є першим (Первозванним) учнем Христа, одним із 12-ти апостолів, братом апостола Петра, проповідуючи християнське вчення у Скіфії, дійшов аж до Києва, де на одному з пагорбів поставив хрест зі словами: "Чи бачите гори ці? Повірте мені, на них засяє благодать Божа". Відтак, Андрія Первозванного величають основоположником української і російської церков. Разом із тим, як зазначає в своїх працях народознавець і фольклорист Юрій Чорі, Святий Андрій, за повір’ями, також захисник і провісник людської долі, тож не дивно, що святкування цього дня сповнене різноманітними народними звичаями загадування на долю, в яких яскраво простежується дохристиянський характер, – йдеться у повідомленні У ДСНС України в Закарпатській області.

У народі це свято називають іще Калетою або Калитою, що пов’язано з календарним обрядом переведення юнаків і юнок у дорослі вікові класи, а також бере свою назву від однойменного ритуального коржа, який готують спеціально до свята. За допомогою червоного дівочого пояса або стрічки калету підвішували до сволока, перепускаючи пояс через гак для дитячої колиски. Інший кінець пояса тримав пан Калетинський (дотепний парубок) – його завданням було розсмішити хлопців, котрі намагалися вкусити коржа. Хто не стримувався – від того відсмикували калету вгору, а самого – обмащували сажею. Переможців же величали Андріями, нагороджували поцілунками та надавали право розламувати коржа і пригощати ним усіх присутніх.

Цей та інші народні звичаї на Андрія студенти коледжу спробують відтворити у своїй постановці.

Початок свята о 15:30.