В пам’яті народній!
Та, певно, читачам ніхто не може заборонити, що і про кого їм читати або не читати. У цьому виборі кожен вільний. Хтось обирає жалісливу фігурку маленької людини — якогось Івана Денисовича або якогось Лиса із кримінального світу чи світоглядного збоченця, а ще хтось – книги про Кожедубів, Покришкіних і, взагалі, – художні, документальні, публіцистичні твори про захисників Вітчизни – незрадливих, мужніх, які в години небезпеки і реальної загрози рабства для захисту себе і співвітчизників не пошкодували навіть власного життя.
І письменник, і журналіст – вільний у виборі літературних героїв або реальних людей, щоб знаком уваги пошанувати їх, сповідуючи жагу до правди та вдосконалення кожного.
У всіх нас – свій Бог і своє місце на Землі під Сонцем... Брудна незалежницька хвиля виплеснула бозна із яких кубел на терени України зрадників, перевертнів, політичних повій, істориків-фальсифікаторів, сутенерів, крамарів-спекулянтів, що самозакохано тепер називають себе елітаріями.
За таких умов ветеранам Великої Вітчизняної війни, учасникам бойових дій доводиться захищати себе і свої героїко-патріотичні переконання та традиції від неправдивого слова, фальсифікацій історичної правди. У цьому байдужі – небезпечні, бо вони, врешті-решт, повірять тим, хто найбільше і найчастіше вдається до лукавства і відчайдушної брехні.
Ніхто не може вважатись абсолютно об'єктивним експертом в оцінці людських достоїнств у роки війни, якщо він не був її учасником і користується світоглядом сумнівної якості...
Мукачівський журналіст Микола ЛІТКОВСЬКИЙ чергову свою книжку "На щиті Вітчизни їх імена" присвятив захисникам Вітчизни, 65-річчю Перемоги нашого народу у Великій Вітчизняній війні. Ця книжка, невелика за обсягом і накладом, але повна глибинного змісту. Узагальнено, алегорично можна сказати, що вона – про коріння і крону могутнього дерева. Як-що кожній гілочці на цьому дереві відповідають коріння і корінці у землі, буря, негода, людські пристрасті, цькування ворогів можуть пошматувати листя і віти, але коріння їм непідвладні. Вони народять нові пагони, зміцнять ще більше і красиве дерево... Таким корінням є безсмертний подвиг радянського народу у Другій світовій війні.
Якими незмірно малими здаються нинішні прикрості й невдачі України, у порівнянні з тими, що навалою фашизму в 1941 році на плечі великого народу прийшла Велика Вітчизняна війна!
У згаданій вище книжці неупереджений читач віднайде той духовний потенціал, який для нашого народу є надзброєю. Нариси, інтерв'ю журналістів М.Літковського, І.Миговича, М.Бей-реша, М.Машури, спогади учасників війни і бойових дій мукачівців – генерал-майора І.Демина, полковника О.Гусинова, полковника І.Ткачова, полковника Б.Сакари, Ф.Ахунзянова, І.Бемова, полковника Я.Оереду, О.Кайдалова, Ю.Астроумова, полковника І.Буковського, полковника О.Депресова, добровольця Закарпаття І. Балог.
У книжці М.Літковського «На щиті Вітчизни їх імена» читач має можливість ознайомитись і з поетичними творами про Велику Вітчизняну війну О.Мішина, Г.Деггярова, В. Дворниченка і В.Василенка.
Іван Дзьобак